Ayı Üzümü Nedir ? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Ayı Üzümü Nedir ? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Bearberry

Bilimsel Adı : Arctostaphylos uva-ursi

Ayı Üzümü Hakkında Bilgi

Avrupa’nın Kuzey ülkelerinde ve Güney ülkelerin yüksek bölgelerinde, Asya’da Sibirya’dan Türkiye’ye, Kuzey Amerika’dan Orta Amerika’ya kadar yetişir. Meyvesi parlak kırmızıdan pembeye kadar değşen renklerdedir. Eski devirlerde tıbbi maksatla kullanılmıştır.

Ayı Üzümü’nün İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

Arbutin ve metil arbutin gibi fenolik glikozidler,pentagallaoilglukoz gibi galliktanenler, flavonoidler, iridoitler, kinonlar ve terpenoidler içerir.

Ayı Üzümü Nasıl Kullanılır ?

Kurutulmuş yapraklarının 1.5-4.0 infüzyonunun günde üç kez kullanılması önerilmektedir.

ayi-uzumu-faydalari
Ayı Üzümü Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Mikrop öldürücü ve hafif idrar söktürücü özelliği olan arbutin, sistit ve böbrek taşları da dahil olmak üzere idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılmıştır. 1950 yılından beri tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Alman E komisyonu tarafından onaylanmıştır. Karahindibağ ile birlikte kullanıldığında, yaşlı kadınlarda sistitin tekrarlamasını önlediği saptanmıştır.

Glikozile hidrokinon olan arbutin, insan mesane karsinom hücrelerinin çoğalmasını, sinyalle düzenlenen kinazı baskılayarak ve hücre döngüsünde etkin p21 proteinin yapımını arttırarak, baskılar. Arbutin aynı zamanda aynı zamanda antioksidan ve pigmentasyonu azaltan bir moleküldür, mikroglial hücrelerin enflamasyonunda etkili olduğu bulunmuştur.

Ayı Üzümü’nün Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Varfarin gibi kan sulandırıcı ajanlar ve aspirinle etkileşime girip, tesirlerini arttırması olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Yapraklarının veya yaprak ekstresinin yüksek dozda veya uzun süre kullanımının toksik etkisi bulunmaktadır.

 

Yorum yapın