E-ticaret Sitesi Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Photo of author

By Bilgio.Net

E-ticaret sitesi satın alma sürecinde markalar genellikle uygun fiyatlı e-ticaret alt yapılarına yönelir. Çünkü e-ticaret sitesi kurarken herkes maliyetlerini düşürmeyi hedefler. Fakat bu noktada uygun fiyatlı e-ticaret alt yapıları ile beraber satın alacağınız alt yapının profesyonel olması da oldukça önemlidir. Çünkü profesyonel e-ticaret alt yapıları markaların e-ticaret süreçlerini yönetmelerini kolaylaştırır.

Günümüzde e-ticaret altyapısı olarak satılan hazır e-ticaret paketlerinin bir bölümü markaların ihtiyaçlarına yanıt verecek teknolojiye sahipken bir bölümü de bu teknolojinin dışında kalmaktadır. Bu nedenle e-ticaret sitesi satın alırken markaların dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır.

E-ticaret Sitesi Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler adlı bu yazımızda e-ticaret altyapısı seçimi yaparken önem vermeniz gereken konular hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve böylece doğru bir şekilde e-ticaret alt yapınızı seçebilirsiniz.

Güvenilirlik

E-ticaret altyapısı satın alacak olan her markanın ilk olarak güvenilirliği ön planda tutması gerekir. Günümüzde her geçen gün artan e-ticaret alt yapılarının bir kısmı kullanıcıların güvenilir e-ticaret siteleri kurmalarını sağlarken bir bölümü ise emeklerinin boşa çıkmasına neden olabilir.

Bu nedenle e-ticaret altyapısı seçme sürecinde markaların, ilgili firmanın sektördeki tecrübelerini, e-ticaret alt yapısını kullanan firma sayısını ve sunduğu avantajları göz önünde bulundurarak güvenilir olup olmadığına karar vermesi gerekir.

Genel Özellikler

E-ticaret siteleri çoğu zaman genel özellikleri bakımından birbirinden farklı olan alt yapılar ile kurulabilmektedir. Bu noktada site satın alma sürecinde markaların önem vermesi gereken konuların başında e-ticaret alt yapısının ya da e-ticaret paketinin genel özellikleri de yer almaktadır.

 • E-mail adresi
 • Trafik
 • Database
 • Web alanı

Gibi genel özellikler e-ticaret sitesi satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli özellikler arasında yer almaktadır.

Müşteri Desteği

E-ticaret sitesi satan firmaların bir bölümü müşterilerine kesintisiz hizmet sunarken bir bölümü ise ticket sistemi üzerinden müşteri desteği sağlamaktadır. Bu noktada e-ticaret sitesi satın alırken karşılaştıracağınız firmalarda müşteri desteği özelliğinin yer alması ve bu desteklerin nasıl verildiğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

SEO Uyumluluğu

E-ticaret sitesi satın alırken markaların önem vermesi gereken bir diğer konu da SEO uyumlu e-ticaret altyapısı seçmek olmalıdır. E-ticaret sektöründe rekabet oldukça fazla olduğu için her e-ticaret firmasının Google’da ön plana çıkmak için SEO çalışmaları yapması gerekir.

E-ticaret firmaları ne kadar SEO çalışması yaparsa yapsın e-ticaret alt yapıları bu çalışmaları destekleyecek özelliklerde geliştirilmediği takdirde markaların yaptığı çalışmalar boşa gidecektir ve bu da e-ticaret firmalarının rakipleri ile rekabete girmesini zorlaştıracaktır. Bu nedenle e-ticaret alt yapısı seçerken her markanın seo uyumlu e-ticaret alt yapılarına yönelmesi gerekmektedir.

Entegrasyonlar

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan markaların e-ticaret süreçlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde yönetebilmeleri için belirli entegrasyonları kullanması gerekir.

 • Muhasebe Entegrasyonu
 • Santral Entegrasyonu
 • XML Tedarikçi Entegrasyonu
 • Kargo Entegrasyonu
 • Pazaryeri Entegrasyonu
 • Ödeme Sistemi Entegrasyonları

E-ticaret firmalarının ihtiyaç duyacağı modüllerdir. E-ticaret sitesi satın alma sürecinde markaların bu modülleri göz önünde bulundurarak karşılaştırma yapması ve bu modülleri içeren alt yapılara ve paketlere yönelmesi e-ticarette başarılı olmalarını sağlayacaktır.

Ürün, Sipariş ve Kargo Yönetiminde Profesyonellik

E-ticaret sektörü yalnızca ürün satışlarının yapılması gereken bir sektör değildir. E-ticarette ürün yönetimi, sipariş yönetimi ve kargo yönetimi gibi süreçlerin de profesyonel bir şekilde yürütülmesi gerekir. Çünkü bu süreçlerin hızlı ve profesyonelce yürütülmesi markaların hem müşteri sadakatini hem de satışlarını olumlu etkiler. Bu nedenle e-ticaret sitesi satın alırken bu süreçleri yönetmenizi kolaylaştıracak olan özelliklerin de e-ticaret alt yapısında yer almasına önem vermeniz gerekmektedir.

 • Detaylı sipariş yönetimi
 • Detaylı üye yönetimi
 • Excel ile ürün yükleme
 • Fatura yazdırma
 • Kapıda Ödeme
 • Kargo takibi

Vb. özelliklerin e-ticaret süreçlerini profesyonelce yönetmenize olanak sağlayacak modül ve özelliklerden bazılarıdır. Bu nedenle e-ticaret sitesi satın alacak olan her markanın bu modül ve özellikleri içeren alt yapılara yönelmesi gerekir.

Blog

E-ticaret firmalarının önem verdiği pazarlama türlerinden birisi içerik pazarlamasıdır. Bu nedenle e-ticaret sitesi satın alacak olan her kişi ve işletmenin blog modülü bulunan e-ticaret alt yapılarına yönelmesi gerekmektedir. Böylece markaların içerik yönetimi kolaylaşacak ve hedef kitlelerinde yer alan daha fazla kişiye ulaşma şansı artacaktır.

Ticimax ile E-ticaret Sitenizi Uyguna Satın Alın

E-ticaret sitesi satın almak istiyorsanız sizler de Ticimax’ı tercih edin. Bütçenize uygun e-ticaret paketleri ile sitenizi kurarken profesyonel bir şekilde e-ticaret yapma imkânı yakalayın.

 

Yorum yapın