Ayna, Cam ve Kristal Eşyaların Temizliği İçin Pratik Bilgiler

Cam gibi eşyaları sevenler, genelde en ufak bir parmak izine bile tahammül edemeyecek kadar hassas olurlar. Özellikle evinizin pencerelerindeki camlar, dışarıdaki manzarayı bulandırmaya başladığında sizin de aklınız bulanır. Haksız sayılmazsınız. Güzelim aynalarınızın, camlarınızın ve kristallerinizin bakımı için bir takım önerilerimiz var.

Cam Temizliği Nasıl Yapılır ?

Cam temizlemenin en eski yöntemi diş tozu veya tebeşir tozu kullanmaktır. 2-3 yemek kaşığı tozu, 200 ml suyla karıştırarak, cam sileceğiniz bezi karışımın içinde ıslatın. Cam kuruduğu zaman, kalan tebeşir izini, kuru ve yumuşak bir bez veya kağıt ile alın.

Pencere camları veya aynalarınızı sirke ile temizleyebilirsiniz. ( 1 lt su için 2 yemek kaşığı sirke ) sirke ile temizlediğiniz yüzeyleri daha sonra kağıt veya gazete ile kurutun.

Cam Temizlemenin Püf Noktası : Camları silerken suya birkaç damla gliserin katarsanız, yağmurdan sonra camlarda kir izi ve toz kalmaz. Çok toz alan, sokağa bakan pencerelerin camlarını temizlemek için de gliserin kullanın. 3 ölçek suya 7 ölçek gliserin iyi bir karışım elde etmenizi sağlayacaktır.

Mat Camların Temizliği Nasıl Yapılır ?

Mat camların temiz ve hoş görünmesini istiyorsanız ılık sirkeli su ile silebilirsiniz.

Aynaların Temizliği Nasıl Yapılır ?

Aynalarınızı temizlemek için evde bir karışım hazırlayıp saklayarak ihtiyaç duydukça kullanabilirsiniz. Bunun için gerekenler; 200 ml su, 1 yemek kaşığı sirke ve 0 gr karbonat. Hepsini iyice karıştırarak 1-2 dakika kaynatın. Biraz dinlenmeye bırakın. Sıvıyı saklamak üzere şişeye boşaltın.

Ayna Temizlemenin Püf Noktası : Aynaların parlak olmasının çok kolay bir yolu var. Çaya bez batırıp aynayı silin. Böylece hem aynada kir izi kalmaz hem de aynanız pırıl pırıl parlar. Sinek lekelerinen mustaripseniz, onun da kolayı var ! İkiye bölünmüş bir soğanın yarısı bu lekeleri güzelce temizler.

Dekoratif Cam Objelerin Temizliği Nasıl Yapılır ?

Avizeler : Avize kullananların en büyük sıkıntısı, avizeyi temizlerken yere su damladığı için avizeyi indirip temizlemek mecburiyetidir. Aslında avizeyi indirmeye hiç de gerek yok. Avize temizliği yaparken bir şemsiyeyi ters olan avizeye yerleştirirseniz, damlayan su şemsiyede toplanır.

Avize temizliğinde arap sabunu ullanın. Arab sabunuyla iyice temizlediğiniz taşları, temiz su ile durulayın ve kuru havlu ile kurutun.

Eğer avizenizde kireçli lekeler kalırsa, bu durumda sirkeli su ile silmek ve soğuk su ile durulamak size yardımcı olabilir.

Vazolar : Vazo diplerinde ve içinde oluşan yeşillenmeyi yok etmek istiyorsanız, sirke ve tuz karışımını kullanın. Bir püf noktası daha var; Su dolu vazoya bozuk para atın.

Kristaller : Kristallerin zamanla bulanık bir renk almaması için onları her zaman soğuk su ile temizlemelisiniz. Sıcak su, kristalleri bulanıklaştırır.

Mücevher, Altın ve Gümüş Takıların Temizliği Nasıl Yapılır ?

Başta yüzükler olmak üzere, değerli takıların çabuk çizilmesinin nedeni onların yanlış kullanılmasıdır. Ev işi yaparken yahut bulaşık yıkarken yüzüklerinizi çıkarmalısınız. Denize ve havuza girmeden önce de, klor ve iyottan etkilenmemeleri için takılarınızı tamamen çıkarın.

Mücevherlerinizi temizlemeye gelince.. Bu iş için yumuşak peçete veya kadife kumaş kullanırsanız, üzerlerinde leke kalmayacaktır.

Altın eşyalarınızı ve takılarınızı ruj kullanarak kolay ve çabuk bir şekilde temizleyebilirsiniz. Eşyanın üzerine biraz ruj sürü ve ardından kuru, yumuşak bir peçete ile parlatın. Özellikle  taşlı yüzüklerin altında çok kir toplanır. Bir kürdan ucuna sardığınız bir parça pamuğu kolonyaya batırıp taşı temizleyin. Sonra kadife veya nubuk bez ile parlatın. Şunu unutmayın, mercan, turkuaz, malakit, inci, jasper ve kehribar gibi taşlar özel bakım ister. Bu taşlar sabundan, makyaj malzemelerinden, parfümden, aseton, su ve asitlerden çatlayabilir ve solma yapar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here