Banyo Ve Tuvalet Temizliği İçin Pratik Bilgiler

Daha önce hain mikroplardan be kötü niyetli bakterilerden bahsetmiştik, değil mi ? Şimdi artık onlara daha ağır birkaç kelam edebiliriz; zira banyo ve tuvalet gibi ıslak zeminlerde yuvalanan mikroplar her türlü hastalığı evimize yaymaya teşne birer düşman olarak savunmasız anımızı beklerler. Bir başka tehlike de, buraların temizliği için kullandığımız kimyasal, zehirli deterjanlardır. Temizlerken zehirleyen bu deterjanları kullanmadan da evde hijyen sağlamak zor değil…

Fayansların Temizliği

Banyo fayanslarını parlatmak istiyorsanız sirkeli su kullanın. Sirke, hem deterjanların kimyasal zehrine maruz kalmanızı engeller hem de fayanslarınızı tam anlamıyla dezenfekte eder. ( 1 litre suyun içine 200 ml sirke yeterlidir )

İnatçı Lekeleri Çıkarmak İçin

Lavabodaki sarı lekelerin temizliği için sirke ve tuz karışımını kullanın.

Küf Lekelerini Çıkarmak İçin

Eğer banyoda veya tuvalette küf olmuşsa, boraksı suda eritip küflenmiş yerlere iyice serpin. Ancak, bu işlemi uyguladığınız alanı iyice havalandırmayı ihmal etmeyin.

Tıkanan Lavaboları Açmak ve Temizlemek İçin

Eğer lavabo gideri tıkanmışsa ve su gitmiyorsa öncelikle bir pompa ile fiziksel olarak açmaya çalışın. Yine de açılmamışsa 2 yemek kaşığı karbonat dökün ve erimesini bekleyin. Ardından 200 ml sirke dökün. Birkaç saniye sonra sıcak suyu açıp gidere iyice akıtın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here