Ayva Nedir ? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Ayva Nedir ? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Quince

Bilimsel Adı : Cydonia oblonga

Ayva Hakkında Bilgi

Ayvanın elmadan çok daha önceden var olduğu ve ‘’ yasak meyve ‘’ de dahil olmak üzere elmaya yapılan atıfların aslında ayvayı işaret ettiği düşünülmektedir. Mitolojide Paris tarafından Afrodit’e verilen meyvenin de elma değil ayva olduğuna inanılmaktadır. Vatanı Özbekistan, Tacikistan, İran, Azerbaycan bölgeridir, dah sonra Orta Doğu ve Ön Asya ve Avrupa’ya yayılmıştır.

2011 dünya toplam ayva üretimi 575,924 tondur. Türkiye’yi Çin ve Özbekistan takip etmektedir.

Ayva’nın Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Orta Doğu’da boğaz ve öksürükte kullanılır. Çekirdekleri suda bekletildiğinde oluşan koyu kıvamlı, jelimsi sıvı öksürük ilacı olarak kullanılır ve cilde sürüldüğünde cilde gerginlik verir. Bir fincan kaynar suya konan bir tatlı kaşığı reçel bağırsak sıkıntılarını gidermede kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde çekirdekleri kaynatılarak zatürrede kullanılır. Limon suyu ve sıvı ayva ektresi karışımı içeren ticari bir preparatın alerjik rinit ve astımda faydalı etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.

Hücre çoğalmasını önlediğinde bazı kanser türlerinin ( böbrek ve kolon ) riskini azaltmada etkili olabilir. Meyvenin etli kısmı, kabuğu ve çekirdeklerinde bulunan bileşiklerin hücre çoğalmasını önleyici etkilere sahip olduğu ve kanserden koruyucu olduğu bildirilmiştir. Ayva meyvesi ve çekirdek yağı antioksidan etkili bileşikler içermektedir. Güçlü antienflamatuvar etkilere sahip olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir. Anti influenza antiviral aktivitesi vardır. Ülseratif kolitte saptanmış olan olası faydalı etkilerinin daha ileri araştırılması gerekmektedir. Ayva yaprakları yeşil çaydan az olsa da antioksidan etki göstermektedir. Meyvenin etli kısmı ve kabuğunun eritosit zarlarını hemolizden anlamlı olarak koruyucu aktivite gösterdiği saptanmıştır. IgE üretimini baskılama ve IgE aracılı degranülasyonu önleme etkileri ile Tip-1 alerjiyi baskılayıcı bulunmuştur. Ayva kabuğunun antiinflamatuvar etkileri bilimsel olarak gösterilmiştir.

Ayva’nın Besin Değeri ve İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

100 gram çiğ ayvada 57 kcal, 15.3 gram karbonhidrat, 0.4 gram protein, 15 mg C vitamini, 11 mg kalsiyum, 197 mg potasyum, 17 mg fosfor, 8 mg magnezyum ve az da olsa B kompleks vitaminleri içerir.

Yorum yapın