Bakla Nedir ? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Bakla Nedir ? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Horse Bean, Broad Bean, Fava Bean, Pigeon Bean, English Bean, Windsor Bean

Bilimsel Adı : Vicia Faba

Bakla Hakkında Bilgi

İnsan ve hayban beslenmesinde önemli bir protein kaynağıdır. 2010 dünya üretimi 4.2 milyon tondur; Çin, Etopya, Fransa ve Mısır en büyük üreticilerdir. Türkiye 21.000 ton ile 17ç ülkedir. Taze bakla, taze iç bakla ve kuru bakla olarak tüketilmektedir.

Bakla’nın Faydaları Nelerdir ?

  • Baklanın çiçeği ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir.
  • İyi bir idrar söktürücü olarak karşımıza çıkar.
  • Vücutta biriken zehir ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
  • Eğer böbrek taşı rahatsızlığınız varsa bu bitkiyi kullanarak çok fayda görmeniz mümkündür.

Bakla’nın Zararları, İstenmeyen Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir ?

Glukoz-6-fosfat dehidrojenaz enzim eksikliği olan bireylerde bakla yediklerinde oluşan hemolitik krizlere favizm denir. İçerdiği tiramin, monoamin oksidaz enzimi ile yakılır. Depresyonda kullanılan MAO baskılayıcı ilaçların kullanılması tiramin yıkılması sürecini etkiler ve bu süreçte bakla yenmesi kan basıncını tehlikeli şekilde artırabilir. Bazı bireyler pişmemiş baklaya karşı alerjik reaksiyonlar göstermektedir. İçerdiği rafinoz ve stakiyoz bağırsakta gaz yapar. İrritabl bağırsak sendromu olanların bakla yemekten kaçınmaları önerilmektedir.

Bakla’nın Besin Değeri ve İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

100 gram tuzsuz pişmiş kuru bakla 110 kcal, 20 gram karbonhidrat, 5 gram diyet lifi, 0,4 gram yağ, 8 gram protein, 0,1 mg B1, 0,1 mg B2, 0,7 mg niyasin, 0,2 mg pantotenik asit, 124 mikrogram folat, 15 IU A vitamin, 0,3 mg C vitamin, 2,9 mikrogram K vitamin, 36 mg kalsiyum, 1,5 mg demir, 43 mg magnezyum, 0,4 mg mangan, 125 mg fosfor, 268 mg potasyum, 5 mg sodium, 1,0 mg çinko, 2,6 mikrogram selenium içerir.

Valin, lösin, izolösin, lizin, metiyonin, treonin, fenilalanin, triptofan ve histidine gibi amino asitler içerir. Proantosiyanin türü tanenler, tiramin, vizin, izouramil ve kovizin gibi alkolaidler ve L-dopa içerir.

Yorum yapın