Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir ?

Hayatımızın her evresinde bize yardımcı olacak bir bilgidir Yön Bulma Yöntemleri.O yüzden olacak ki bunları öğrenmeye ilkokulda başlarız devamında orta okul,lise derken erkekler için askerde bile eğitimini almaya devam ederiz.

Maceracı bir yapıya sahipseniz ya da doğada gezinmeyi çok seviyorsanız bu bilgileri mutlaka bilmeniz gerekecektir.Çünkü sahip olacağınız bu yön bulma medotları sayesinde korkmadan ve rahatlıkla gezinizin keyfini çıkartabilirsiniz.Peki nedir bu Yön Bulma Yöntemleri .

1 — Pusula Yöntemi :

En çok kullanılan ve bilinen yön bulma metodlarından bir tanesidir.Pusulanın içerisinde bulunan ibreler sayesinde yönümüzü kolaylıkla tespit edebilirz.Bu yönler İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.Bu ibrenin renkli ucu daima Kuzey’i göstermektedir.Bu harflerin anlamları nelerdir;

  • North – Kuzey

  • South – Güney

  • East – Doğu

  • West – Batı

2 — Güneş Yöntemi :

Güneş her zaman Doğu’dan doğar.Güneş yardımıyla yönümüzü bulmak istersek eğer Sağ kolumuzu güneşin doğduğu tarafa yani Doğu’ya uzatırsak,solumuz Batı,önümüz Kuzey,arkamız ise her zaman Güney’i göstermektedir.

3 — Çubuk Yöntemi :

Çubuk yönteminde ise ortalama olarak 1metreye yakın bir çubuk yere dikilir. Öğle vakitlerinde çubuğun gölgesi izlenir.Gölgenin kısa olduğu bölüm Kuzey’i gösterir.Bunun tam tarafı ise Güney’i göstermektedir.

4 — Camilere Bakma Yöntemi :

Camilerin yapısı gereği Mihrab’ın karşısındaki giriş kapıları Kuzey’i göstermektedir.Minarelerde Şerefe’ye açılan kapılar ise Güney’i göstermektedir.İslamiyet ibadethanelerinde böyle olan yön bulma yöntemleri Hrıstiyanlığa bağlı kiliselerde ise kilise çanı kilisenin Batı tarafna inşa edilmektedir.

5 — Karınca Yuvalarına Bakarak Yön Bulma Yöntemi :

Karıncılar yuvalarının girişini herhangi bir aksilik olmazsa eğer her zaman Güney’e bakacak şekild inşa ederler.

6 — Mezar Taşlarına Bakarak Yön Bulma Yöntemi :

Doğada ya da herhangi bir yerde yolunuzu kaybettiğiniz zaman eğer mezarlığa denk gelirseniz müslüman mezarlarının baş tarafı Batı’yı ayakları Doğu’yu,yüz ise Güney’i gösterecek şekilde tasarlanmıştır.Hrıstiyan mezarlarının baş tarafı Güney’i göstermektedir.

7 — Taşlarda ve Ağaçlardaki Yosunlara Bakarak Yön Bulma Yöntemi :

Ağaç gövdeleri ve taşlarda oluşan yosunlar genellikle Kuzey tarafında oluşurlar.

8 — Kutup Yıldızına Bakarak Yön Bulma Yöntemi :

Kutup yıldızına baktığımız zaman önümüz Kuzey tarafını,arkamız ise Güney tarafını göstermektedir.

Yorum yapın