Basketbol Nedir? Basketbolun Kısa Tarihi Hakkında Bilgi

Photo of author

By Bilgio.Net

Basketbol Nedir? Basketbolun Kısa Tarihi Hakkında Bilgi

Basket deyince insanın aklına ilk hemen ‘’NBA’’ geliyor, ama tabi bunun, bu oyunu ilk oynayan insanlarla zerre kadar alakası yok zaten tarihte de Enbieyliler diye bir kavim yok.

Bu sporun ataları Güney Afrika kabilelerinden Mayas kabilesidir.

Kristof Kolomb, Amerika’yı keşfetmeden önce Mayas kabilesinin ‘’ tlahiotenie ‘’ adıyla oynadıkları bir oyunu v bu oyunun Mayas kabilesinin milli oyunu olduğunu tespit etti.

Yalnız Mayaslılar bugün oynanan basketbolun çok daha sertini oynuyorlardı. Bugünkü basketbol sahasından en az beş kat daha büyük bir sahada, mermerden yapılmış duvarlar üzerine, yerden yaklaşık dört metre yüksekliğe sabitlenmiş çemberlerden top geçirerek maçlar yaparlardı.

Dört metrelik potalara basket atabilen Mayaslılar, geçmiş devirlerde değil de bugün yaşasalardı günümüzün basketbol yıldızları sanırız sadece sahayı paspaslama işinde çalışırlardı.

Sepet anlamına gelen ‘’ basket ‘’ ile top anlamına gelen ‘’ ball ‘’ kelimelerinin birleşmesinden doğan basketbol, Türkçeleşmiş haliyle ‘’ sepettopu ‘’ anlamı taşımaktadır.

Mayas kabilesinin bu oyunundan esinlenen Dr. James  Naismith basketbolu şu anki oynanan haline getirmiş kişidir. Kendisi Amerika’da beden eğitimi öğretmenliği yaparken böyle bir oyunun hayalini kurmuş ve bu oyuna son şeklini verip tüm dünyaya oynatmıştır. Basketbolun anavatanı her ne kadar Amerika’dır falan denilse de Naismith, baba taradından Kanadalı olduğu için basketbol da otomatikman ‘’ made in Kanada ‘’ olmaktadır.

1892 yılından Springfield eyaletinde dünyaya gelen bu oyun ülkeye öyle büyük bir hızla yayıldı ki, okullarda oynanan oyunların ilk sırasına yerleşti. Semtlerdeki jimnastik salonlarında bile bulunan potaların altında bütün milleti zıplattı. Ve 1897 yılı basketbol için bir sıçrama tahtası oldu. Amerika, halkı tarafından çok tutulan bu oyun için milli bir şampiyona organize etti. Bu şampiyona basketbolun tüm kıtalara yayılmasına yol açtı. Basketbol bir yıl içinde Avrupa’ya sıçradı. Avrupa’daki ilk basketbol maçı Paris’te yapıldı. Fakat Fransızlar bu oyundan pek hazzetmediler ve ‘’ Bu ne ya? ‘’ diyerek spor salonunu hep birlikte terk ettiler. O devirlerde Fransızlar duruma Fransız kalmış olsalar da, basketbol günümüzde futboldan sonra en çok tercih edilen oyundur.

Yorum yapın