Basura vazelin sürülür mü ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Basur gibi makat sorunları yaşayanlar bazen doktora gitmek yerine  basur memesine vazelin sürmek gibi çözümler üretmektedir. Basura vazelin sürülür mü, sürülürse ne olur ?

Vazelin cildi yumuşatmaya yarayan bir petrol türevidir. Genellikle çatlaklar için kullanılır. Deriye vazelin sürüldüğünde kış soğuklarına karşı cilt korunmaktadır. Vazelin yararları nedeniyle bazı ilaçlarda da kullanılmaktadır.

Basura vazelin sürülür mü ?

Basur hastaları basur memesine ve makata vazelin sürmektedir. Vazelinin sürtünmeyi azaltıcı özelliği olduğu için tahriş ve ağrıları azaltmaktadır. Bu yönüyle vazelin basura sürülebilir, faydası vardır. Ancak şunu unutmamak gerekir ki vazelinin basur hastalığını tedavi edici bir özelliği yoktur. Sadece şikayetleri azaltacaktır.

Buna ilave olarak eczanelerde reçeteli veya reçetesiz satılan basur kremlerinin sadece vazelin kullanmaya göre daha iyi iş çıkardığını söylemek gerekir. Çünkü basur kremlerinde cildi yumuşatan maddelere ilave olarak damar büzücü ve iltihap giderici maddeler olduğu için daha faydalı olacaktır.

Vazelinin basura yan etkisi var mı ?

Vazelinin en önemli yan etkisi cilde fazla sürüldüğünde gözenekleri kapaması ve suyla kolay çıkmamasıdır. Makat bölgesinde vazelin kalıntıları kalması bölgenin iltihap kapma riskini artırmaktadır. Bu yüzden basur için vazelin kullanılacaksa ölçülü kullanmalı ve bölge temiz tutulmalıdır.

Basur memesi kendiliğinden geçer mi ?

Basur memesi bazı zamanlar geçici olarak küçülür daha sonra yeniden büyüyebilir. Büyüdükçe şiddetli ağrıya yol açacaktır. Vazelin veya basur bölgesine sürülecek diğer şeyler basur hastalığının ilerlemesine mani olmayabilir.

Basur hastalarının çoğu eninde sonunda daha radikal tedavi yöntemlerine yönelmektedir.

Yorum yapın