Zeytinyağı basura iyi gelir mi ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Basur ülkemizde  ve dünyada yaygın görülen ve bir kere nüksetti mi daha sonra sürekli daha kötüye gitmeye meyilli olan bir hastalıktır. Kişide basur hastalığının oluşmasında genetik faktörler kadar yenilen yiyecekler ve yaşam biçimi etkili olmaktadır.

Basurun ortaya çıkmasında en önemli sebep makat bölgesine baskı oluşmasıdır. Ağır kaldırmayı icap eden bir mesleğe sahip olmak, uzun süreli oturmayı gerektirecek bir işte çalışmak, kronik olarak kabız olmak basur hastalığının ortaya çıkışını tetiklemektedir.

Basura zeytinyağı sürülür mü ?

Makat kaslarının fazla çalışması bu bölgedeki toplar damarların genişlemesine yol açmaktadır. Toplar damarlardan birisi veya birkaçı genişlediğinde içinde bulunduğu kolajen dokudan taşarak aşağı doğru sarkmakta ve zamanla basur memesine dönüşmektedir. Basur memesinin makat kenarlarına sürtünmesi ağrı vericidir. Bu ağrıyı azaltmak için bölgeye zeytinyağına batırılmış pamuk sürülebilir. Bu kayganlık sağlayacak ve tahrişi azaltacaktır.

Bununla birlikte basur memesine zeytinyağı sürmek veya evde değişik bitkisel formülleri uygulamak basur hastalığının kötü yönlü ilerleyişine çare olmayacak sadece geçici rahatlık sağlayacaktır.

Basur hastalığının kesin tedavisi için doktora gidip önerilen tedaviyi uygulamak gerekir. Eskiden hemoroid memesi için doğrudan cerrahi operasyon önerilirken şimdilerde teknolojik yöntemlerin gelişmesiyle basur memesini indirecek daha acısız ve kolay iyileştirici yöntemlere başvurulmaktadır.

Hasta doktora gitmekte çekiniyorsa zeytin yağı sürmek yerine her eczanede satılan basur kremlerini kullanması basur memesini indirmede ve ağrıyı geçirmekte daha faydalı olacaktır. Çünkü basur kremlerinde hem kayganlaştırıcı, hem ağrı kesici hem de doku büzücü maddeler vardır.

Yorum yapın