Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır ? Püf Noktaları Nelerdir ?

Bebeğin günlük bakımının önemli bir bölümünü onun temizliği oluşturur. Cildi öylesine yumuşak ve duyarlıdır ki, kendi vücudunun ürettiği ter, tükürük ve idrar bile cildini tahriş edebilir. Bu nedenle onu sık sık ve özenle temizlemek kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Anne bebeğine bakarak yemekten önce mi, sonra mı yıkanmanın onu daha çok mutlu ettiğini birkaç denemeden sonra anlayabilir. Eğer yemekten önce yıkanırsa acıkmış olabilir, yemekten sonra yıkanırsa rahatsız olabilir. Genellikle banyo huzursuz bebekleri sakinleştirir.

Bebek yıkanırken önemli olan odanın sıcaklığıdır. Isı 18 – 21 derece olmalı ve ayrıca gerekli her şey bebeğin yıkandığı yerde olmalıdır. Sabun veya şampuan, pamuklu ve ılık havlu, krem, bezler ve bebeğin temiz çamaşırları hazır olarak bulundurmalı ve bebek için hazırlanan su 29,5 derece civarında olmalıdır. Suyun sıcaklığını anne dirsekleriyle kontrol edebilir.

İlk haftalar pamuk kullanılarak sadece suyla bebeğin yüzü yıkanır. Yüzünün ortasından dışa, yanlara doğru silinirken gözleri için de birer parça ıslak pamuk kullanılır ve kurulanır.

Bundan sonra bebeğin başı yıkanırken, haftada sadece bir veya iki kez sabun veya şampuan kullanılır. Bebeğin başı yıkanırken, bir el boyundan başı tutularak ve kol gövdenin altında olmak üzere tutulur. Serbest kalan el ile baş ıslatılırken sabun ve şampuanın iyice akıtılması sağlanır ve banyo sonunda başı yumuşak bir havlu ile kurulanır.

bebek-yıkamaDaha sonra vücut, boyun, kol ve bacaklar ıslatılır. Sabunlu el bütün kıvrımlar arasında gezdirilir. Koltuk altları sonra kalçaları yıkanır. Bebek yüzükoyun çevrilerek sırtı yıkanırken, başı bileğin ve kolun üstünde tutularak kaldırılır ve suya sokulur.

Bebeği başı bileğin üstünde tutulurken bir elle koltuk altlarından kavranır ve serbest kalan diğer elle de durulanır. Durulandıktan sonra sudan çıkarılan bebek dizlerin üstündeki havluya yatırılır ve iyice kurulanır. Bebek kurulanırken vücudunun bütün kıvrımlarının iyice kurulanmış olmasına dikkat edilir ve gerekirse ikinci bir havlu kullanılır.

Bebeğin bezlerini bağlarken onun üşümemesi için yelek giydirilir. Bu esnada talk pudrası gerekli değildir. Çünkü cildi tahriş edebilir.

Bebeğin burnunu ve kulaklarını bir çöple temizleme asla denenmemelidir. Burun sümkürerek temiz tutulurken, kulak yollarındaki kulak kiri de dışarı atılır. Ayrıca bebek uyurken tırnakları makasla ve büyük bir dikkatle kesilir.

Kız bebekte üreme organlarını önden anüse doğru yavaşça temizlenirken vulvanın içi yıkanmamalıdır. Erkek bebekte penisi yıkarken sünnet derisi çekilmemeli , sadece organ yıkanmalı ve kurulanırken de acıtmamaya dikkat edilmelidir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here