Yeni Doğan Bebeği Yatırma ve Kaldırma Yöntemleri Nelerdir ?

Başlangıçta bebeğinizi kucağa almak size zor gelebilir. Onu düşürmek ya da incitmekten korkabilirsiniz. Bebeğin eklemleri iğreti, başı ve boynu kırılgan görülebilir. Oysa onu dikkatlice kucağınıza almanızda hiçbir zarar gelmez.

Başındaki yumuşak bıngıldak bile sağlam bir doku ile korunur. Öte yandan bebeğinizin sekiz haftalık olana dek kaslarını ve başını kontrol edemeyeceğini unutmayın. Bebeğinizi birden bire kucaklamaya kalkarsanız, onu sarsar ve korkutabilirsiniz. Bu uyarılara uyarak, bebeğinizi kaldırırken şu hususlara dikkat ediniz.

  • Sırt üstü yatan bebeğinizi kaldırırken bir elinizi belinin arkasına doğru kaydırın
  • Öbür elinizi de diğer taraftan başının arkasına, ensesine doğru yerleştirin.
  • Gövdesini destekleyerek ve başı arkaya düşmeyecek biçimde yavaşça kaldırın.
  • Başını kolunuza ya da omzunuza desteklenecek biçimde dikkatlice yaslayın.

yenidoğan-bebeği-kaldırmaBebeğinizi kaldırıp tutarken onun başını desteklemelisiniz ve kollarını, bacaklarını korumaya dikkat gösteriniz. Bebeğinizi yatırırken de aşağıdaki hususlara göre davranmalısınız.

  • Bir elinizi başının altına, ensesine doğru koyun. Öbür elinizi poposunun altına yerleştirin. Böylece yavaşça eğilirken, tüm vücudu yatağa değene dek onu bırakmayın.
  • Poposunun altındaki elinizi kaydırarak çekin. Bu elinizle başını hafifçe kaldırıp başın altındaki öbür elinizi yavaşça kurtararak başının yatağa sertçe çarpmasını önleyin. Sonra da kollarını bebeğinizin altından yavaşça çekerek doğrulun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here