Bebeklerde Göbek ve Kordon Düşmesi Nasıl Gerçekleşir ?

Bebek anne karnında iken ilişkisini göbekteki kan damarları aracılığı ile sürdürmektedir. Doğum olayı da göbeğin kesilmesi ile son bulur.

Kordon temiz bir bezle bağlanır, kesilen göbek ucunun kanaması engellenir. Vücuda yakın yerden kesilir, ucu bağlandıktan sonra tekrar bükülerek yeniden bağlanır. Kısa sürede kuruyarak düşer. Düşmesini kolaylaştırmak için bir takım ilaçlar sürmek gereksizdir. Aksine bu gibi uygulamalar düşmeyi erteleyebileceği gibi iltihaplanarak önemli sorunlar oluşturabilir. Kordonun düşmesini kolaylaştıracağı inancıyla yapılan yanık bezi bağlama gibi uygulamalar birçok bebeğin hayatını yitirmesine sebep olmaktadır. Kordon düştükten sonra da düşün yerin korunması ve el değdirilmemesi gerekir. Çünkü her an iltihaplanma ihtimali vardır. Eğer kordon düştükten sonra bebeğin yıkanması gerekirse, göbek yerinin temiz bir pamukla silinmesi ve üzerinin temiz bir bezle kapatılması gereklidir.

Göbekte iltihaplanma varsa banyoya bir süre ara verilmeli, sadece silmekle yetinmelidir. Silindikten sonra göbeğe temiz bir pamuk konur ve üzeri kapatılır. Eğer, göbeğin çevresinde kızarıklık varsa ve dokunulunca bebek ağlamaya başlıyorsa, iltihaplanma ve mikrop kapma söz konusudur. Böyle durumlarda hemen bir doktora başvurmak gereklidir.

göbek-bağı-ne-zaman-düşerGöbek kabuk bağladığında kabuğun çamaşırlara takılması sonucu kanamalar olabilir. Bebek hastaneden eve geldikten sonra kanama fazla ise hemen doktora götürülmelidir. Yalnız birkaç damla kan tehlike anlamına gelmez. Eğer kanamanın fazlalaştığı zaman önlem alınmazsa doğacak sorunlar büyük olabilir.

Göbekten bazı akıntılar olabilir. Giyeceği çamaşırlar buna yapışırsa kanamalara neden olabilir. Bu da bebeğe acı verir.

Kordonun düşmesi için yapılacak tek şey, hiçbir şey yapmamaktır. Ancak iltihaplanma varsa mutlaka muayenesi ve tedavi gerekmektedir. Eğer kordon düşmesi gecikirse bir doktora başvurmakta büyük bir fayda vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here