Ben tedavisi

Photo of author

By Bilgio.Net

Hemen her insanın vücudunda doğuştan benler vardır. Bu benler vücuda yayılmış bir şekilde irili ufaklı haldedir. Bazı kişilerde az bazılarında çoktur. Bazen doğuştan bazen sonradan oluşum gösterirler. Rengi kırmızı, siyah, kahverengi olabilir. Benlerin kansere dönüşme riski az olmakla beraber renk değişimi gösterenlerin takibe alınması önemli bir detaydır. Vücutta herhangi bir risk taşımasa da genelde estetik kaygıdan dolayı benlerden kurtulmak istenir.

Bunun için de tercih edilen yöntem radyo-frekansla ben tedavisi. Ben oluşumu cilde renk veren melanin maddesi ile hücrelerinden oluşur. Bu vücuda renk vermek için dağılırken bazı bölgelerde bir noktada buluşurlar ve böylelikle benler ortaya çıkar. Bu sebeple büyük ya da küçüktür. Benler eğer sabitse ve renginde değişiklik yoksa bir risk taşımazlar. Fakat boyutunda ve renginde değişiklikler olduğu an mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

1- Ameliyatsız Ben Aldırma Yöntemleri
2- Lazer Tedavisi
4- Radyo Frekans Yöntemi
5- Plazma Ben Tedavisi

Her ben kanserleşecek diye bir durum söz konusu olmamakla beraber bu konuda bir korku olmasa da maalesef ki söz konusu değildir. Her zaman önerilen kontrol altında tutulmasıdır. Büyük ya da küçük et beni ya da düz benler her vücutta olabilen tiplerdir ve özellikle boyutunda ve renginde fark edilen tüm değişiklikler kontrol altına alınmalıdır. Kanserleşmiş olan ben muayene ile anlaşılabilir ve yapılacak olan patolojiye gönderilmesidir. Günümüzde ben tedavisi için çeşitli yöntemler olmakla beraber ben aldırma da ameliyat kesinlikle önerilmez. Zira sonrasında kalan ameliyat izi estetik açıdan hayli sıkıntılı bir görüntü bırakacaktır. Bu sebeple ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir.

Zaman içerisinde benlerde büyüme de kaydedebilir. Özellikle ergenlik döneminde, gebelik döneminde ya da çok fazla güneşte kalmada büyümeler artar ya da yeni benler oluşur. Radyo-frekansla ben aldırma günümüzde en çok tercih edilendir. Bu şekildeki tedavide iz kalmadan ben alımı yapılır. İşlem sonrasında bölgede pullanma olabilir. Ve bu pullar kısa zamanda dökülür. Sonra da kendiliğinden geçer. Lazerle tedavide avantaj hızlı iyileşme ve iz bırakmamadır. Mutlaka alanında tecrübeli uzman bir doktorla çalışılmalıdır.

 

 

“Ben tedavisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın