Bergamot Nedir ? Besin Değeri,Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Bergamot Nedir ? Besin Değeri,Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Bergamot Orange

Bilimsel Adı : Citru Bergamia

Bergamot Hakkında Bilgi

Bergamot özellikle ‘’ Earl Grey’’ çayına aroma vermekte kullanılan kabuğu için yetiştirilir. Çiğ olarak yenmez fakat marmelat yapımında kullanılır. Kışın çiçek açan bergamot, limondan daha az ekşi, greyfurttan daha acıdır. Acı portakalın bir alt türüdür.

Bergamot Nasıl Kullanılır ?

Portakal, limon ve bergamot uçucu yağları arasında bergamot yağı ve linalol en etkili antibakteriyel bileşik olarak bulunmuştur. Suyu, sıtma tedavisinde, yağı aromaterapide kullanılır. Bergamot kabuğu aromaterapide depresyon tedavisinde ve sindirime yardımcı olarak kullanılır. Canlandırıcı ve tazeleyici özelliğinden dolayı cilt bakımı ve sedef hastalığında kullanılan bazı kremlerde kullanılır.

Bergamot’un Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Bergapten ve sitropten kistik fibroz hastalarında akciğer iltihabını önleyici olduğu bildirilmiştir. Orak ühcreli anemi ve talesemilerde faydalı olabileceği düşünülmektedir. Antiseptik-mikrop öldürücü ve iyileşmeyi sağlayan özellikleri vardır. Statin benzeri etkiler ile kolesterol sentezini baskılar.

Yağ çıkarımında artık madde olarak kalan kabukları doğal antioksidan ve iltihap giderici fitokimyasallar olan pektin ve flovonidler içerir.

Bergamot’un Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

İçerdiği bergomattin ilaç etkileşimlerine sebep olur.

İçerdiği psoralenler güneş yağlarında ve yanmayı kolaylaştıran formülasyonlarda kullanılmakta idi. Psoralenlerin 1959’dan beri güneş ışığında kanserojen etkiye sahip olduğu bilindiği halde 1995 yılında yasaklanmıştı. Fotokanserojen etkilerinin malin melanom ve ölümlere sebep olduğu bildirilmiştir.

Bergamot’un İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

Bergamot suyundaki aktif bileşiklerden bazıları bergapten, sitropten, neoeriositrin, naringin, neohesperidin, ponseritin, melitidin ve brutieridindir. Melitidin ve brutieridin sadece bergamotta bulunur. 100 adet bergamot kabuğundan 85 gram bergamot yağı elde edilir. Bergapten, bergamottin, sitropten, limonen, linalil asetat, linalol, gama terpinen, beta pinen içerir.

Yorum yapın