Bilgisayardan wifi şifresi öğrenme

Photo of author

By Bilgio.Net

Bilgisayarınızdan internet kullanıyorsanız wifi yi ilk kullandığınızda sizden bir şifre belirlemenizi ister. Daha sonraki wifi bağlantılarında otomatik giriş yaparsınız. Bir süre sonra wifi şifrenizi değiştirmek veya evinize misafir olarak gelip telefondan wifi ile internete bağlanmak isteyen birine wifi şifrenizi vermek istediğinizde wifi şifrenizi artık hatırlamadığınızı fark edebilirsiniz.

Windows işletim sistemi bu tür şifreleri kayıt altında tuttuğu için sisteme girerek mevcut wifi şifrenizi öğrenmeniz mümkündür.

Bunun için klavyedeki Windows tuşu ve R harfine aynı anda basınız. Karşınıza aşağıdaki resimde gözüken kutucuk çıkacaktır. Buraya “cmd” yazınız ve “Enter”e basınız.

Bilgisayardan wifi şifresi öğrenme
Böylece komut sistemine girmiş oldunuz. İşyerinizdeki bilgisayarda veya başka mekanlarda sistem size bunu yapmanıza müsaade etmeyebilir ama kendi evinizdeki bilgisayarda bunu yapabilirsiniz.

Bilgisayardan wifi şifresi öğrenmeKomut sisteminde C:\Users\kullanıcı adınız> şeklinde bir satır çıkacaktır oraya netsh wlan show profiles yazınız ve “Enter” e basınız. Kullanıcı profilleri gösterilecektir.

Kullanıcı profilleri listelenince siz hangisinin wifi şifresini öğrenmek istiyorsanız onu bir kenara not ediniz.

Bilgisayardan wifi şifresi öğrenmeBu sefer komut satırına netsh wlan show profile name=“Wifi İsmi” key=clear yazıp Enter tuşuna basınız.

Karşınıza bir sürü yazı gelecektir. “Security settings” yazan yere kadar gelip “Key Content” yazısının karşısındaki rakamlar kullanmakta olduğunuz wifinin şifresidir.

Bilgisayardan wifi şifresi öğrenmeBu basit işlemi yaparak Windows işletim sisteminin kullanıcılar tarafından pek bilinmeyen komut sistemine girerek unuttuğunuz wifi şifrenizi herhangi bir yardımcı program kullanmadan öğrenmiş oldunuz.

Yorum yapın