Yüz veya vücudun diğer bölgelerinde (boyun, göğüs, kalça, kollar vs.) cerrahi operasyon olmadan yaşlanmaya bağlı sarkmaları gizlemek için “Fransız askısı” denilen ve içi polyester dışı silikon malzemeden yapılmış esnek iplerle cildin gerdirilmesi (askıya alınması) işlemi uygulanmaktadır. Bu yöntem Fransa’da geliştirildiği (icat edildiği) için Fransız askısı olarak adlandırılmıştır.

Fransız askısı işlemini genellikle kısmi yüz felci geçiren kişiler, yüz hatlarından memnun olmayanlar, yaşa bağlı kırışma ve sarkma problemleri yaşayanlar tercih etmektedir.

Fransız askısı işleminin ömrü ne kadar ?

Askı için kullanılan esnek ipler cilt altında yıllarca kalabilse de işlem ile sağlanan genç görünüm yaklaşık 4-5 yıl korunabilmekte 5. yılda istenilirse yeniden işlem uygulanmaktadır.

Yüzümüz zaman içerisinde yer çekimine ve yaşlanmaya engel olamamaya başlar. Zayıflayan bağ dokusu, kolajen ve elastikiyet kaybı nedeniyle yüzümüz kırışır ve yaşımızı ele vermeye hatta olduğumuzdan daha yaşlı görünmeye başlarız. Bu kırışıklıklar bizi yorgun, sinirli ve mutsuz gösterir.

Fransız askısı ne işe yarar ?

Fransız askısı yaşlanmayı durdurmaz ama kırışıklıkların azaltılması, yüz ovalinin tamamlanması, elmacık kemiklerinin öne çıkarılması sağlandığı için daha genç görünüm sağlar.

Estetik operasyona göre eksileri ve artıları

Estetik operasyon kalıcı bir işlemdir, Fransız askısı ise birkaç yılda bir tekrarlanır.

Fransız askısında kullanılan iplikler kasları etkilemediğinden daha doğal görünüm sunar.

Cerrahi operasyon prosedürleri ve iyileşme süresi daha uzundur. Fransız askısı işleminden 2 hafta sonra iyileşme sağlanır, en geç 3 ay içinde işlem yüz ile entegre olur.

Fransız askısında dikiş izi yoktur, hastanede yatmanıza gerek yoktur, bir seansta uygulanır.

Fransız askısı hangi bölgelere uygulanmaktadır ?

Yüz ve vücutta sarkma olan bölgelerde uygulanır.

Yüz:

  • Yanaklar,
  • Elmacık kemikleri,
  • Çene altı,
  • Yüzün oval bölümleri,
  • Kaşlar,
  • Boyun

Vücut:

  • Göğüsler,
  • Kollar,
  • Kalçalar,
  • Bacaklar

Her cilde uygulanabilir mi ?

Eğer ciltte aşırı derecede sarkma varsa Fransız askısı yöntemi işe yaramayacaktır. Aşırı kalın ciltlerde işlem yetersiz kalabilir, aşırı ince ciltlerde istenilen verim alınamayabilir.

Fransız askısı nasıl uygulanır ?

İşlemden önce çalışılacak bölgeler belirlenir. Lokal anestezi ile bölge uyuşturularak deri altına iplikler yerleştirilir. Yüzde yapılan işlemlerde ip kulak üzerine tutturulur dikiş atılmaz.

İşlem yaklaşık 1 saat sürer. İşlem sonrasında bir miktar ağrı ve şişme olacaktır. Bunlar için hastaya ilaçlar verilir. Bir iki gün sonra hasta normal hayatına dönebilir, ağrıları da 2 hafta içinde tamamen geçer.

Fransız askısı işlemi uygulandıktan sonra doktor bir dizi tavsiye listesi verecektir. Hastanın bunlara riayet etmesi gerekir. Örneğin yüz üstü uyunmaması, işlemden sonra birkaç gün istirahat edilmesi, cilde masaj yapılmaması, çene hareketlerinin minimuma indirilmesi gibi tavsiyeler verilecektir.

İşlem sonrasında bölgede morarma, kızarma, ödem veya katılık gibi yan etkiler görülebilir. Bazen kanama da olabilir.

Fransız askısı fiyatı nedir ?

Estetik merkezlerinde bu işlem için bir liste fiyatı bulunmamakta olup fiyatı hastanın genel durumu, yaşı, işlem görecek bölgenin büyüklüğü ve zorluk derecesi belirleyecektir. Kliniğin bulunduğu yer ve doktorun bilinirliği de fiyatın belirlenmesinde etkilidir.

Takribi bir fiyat vermek gerekirse Fransız askısı hastaya en az 3000 TL’ye, ortalama bir işlem ise 5000-7000 TL gibi fiyatlara malolmaktadır.

Fransız askısı dinen uygun mudur ?

Allah’ın yarattığı bedeni kulun değiştirmeye kalkması dinen uygun değildir. Gerek güzelleşme, gerekse de gençleşme adına yapılan estetik operasyonlar veya Fransız askısı gibi yüz gerdirme işlemleri bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Bununla birlikte dinimiz zorunluluk arz eden işlemlere izin vermektedir. Örneğin yüz felci olan kişinin yüzünü düzelttirmek için operasyon geçirmesi, burnundaki sağlık sorunu nedeniyle nefes almakta zorlanan kişinin operasyonla bunu düzelttirmesi bu kapsama girmektedir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here