Bir Psikoloğa gitmeniz gerekip gerekmediğini nasıl anlarsınız?

Photo of author

By Bilgio.Net

Herkes stres, üzüntü, keder ve çatışma dönemleri yaşar, bu nedenle kendinizi kötü hissettiğinizde, sorun hakkında bir profesyonel görmenin zamanının gelip gelmediğini bilmek zor olabilir.

Psikiyatri camiasında teşhis edilebilir akıl hastalığını belirlemek ve yönetmek bir öncelik olsa da yönetilecek net bir durumu olmayanlar için psikolojik yardım da aynı derecede önemli olabilir. Gereksiz yere acı çekmenin yanı sıra, sıkıntı içinde olanlar profesyonel yardım almaktan kaçınarak aslında sorunu daha da kötüleştirebilirler.

Peki randevu alma zamanının geldiğine dair bazı işaretler nelerdir?

Neden Bir Psikoloğa Gitmeliyiz?

Bugün nasıl hissediyorsunuz? Her şey yolunda mı? Bir şey için endişeleniyor musunuz?

Yine de gerçek şu ki, psikoloğa gitmek için “doğru” bir zaman yoktur

İnsanlar, belirli bir zihinsel sağlık sorununun tedavisine yardımcı olmak veya hayatta belirli bir amaca ulaşmak istemek kadar basit bir şey anlamına gelse de her türlü nedenden dolayı terapiye giderler.

Aslında, terapiyi duygusal ve zihinsel bir refah kontrolü olarak düşünmeyi seviyoruz. Online terapi veya yüz yüze terapi kendimizi daha iyi tanımak, geçmişteki acıları ve hayal kırıklıklarını çözmek ve bunların bugün yaptığımız seçimleri olumsuz etkilemediğinden emin olmak için güvenli bir alan sağlar.

İster belirli bir zihinsel sağlık sorunundan mustarip olduğunuzu biliyor olun, ister yalnızca “bir şeylerin ters gittiğini” hissediyor olun, terapi, belirtilerinizi daha iyi yönetmeniz ve sorunun kökenine inmeniz için size doğru araçları sağlayabilir.

Hepimiz sinirlenir ve üzülürüz ama ne kadar yoğun ve ne sıklıkta? İşlevsellik yeteneğinizi bozuyor mu veya önemli ölçüde değiştiriyorsa psikolojik destek almanız gerekebilir.

Ailede bir ölümün acısı, bir ayrılık ya da iş kaybı, psikolojik danışmanlık almanız gerektiğini göstermek için yeterli olabilir. Bu duyguların kendi kendine geçeceğini düşünmeye meyilliyiz. Ama her zaman bu şekilde olmayabiliyor.

Mevcut bir ilişkide zorluklar yaşıyor olsanız da bekarsanız ve kendinizi tekrar tekrar aynı ilişki kalıplarına düştüğünüzde buluyorsanız veya çevrenizdeki insanlardan ihtiyacınız olan desteği asla alamadığınızı düşünüyorsanız, terapi yardımcı olabilir.

Birçok insan terapiye kendilerini kaybolmuş veya boş hissettikleri için gelir. Belki şimdiye kadar hayat bekledikleri gibi gitmedi ya da belki de istedikleri her şeye ulaştılar ama her şeyin ne için olduğunu sorgulamaya başladılar. Mesele şu ki, rotayı değiştirmek için asla geç değildir.

 

Yorum yapın