Birkenstock un orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

Photo of author

By admin

Birkenstock’un orjinal olduğu nasıl anlaşılır , orjinalleri ve sahtelerinin fotoğrafları ile anlatacağım.

Birkenstock küresel çapta satış yapan bir firma olduğu için yabancı web sitelerinde ve bloglarda Birkenstock’un çakması ile gerçeği arasındaki farkları açıklayan yazılar mevcuttur.

Bu yazıyı yabancı internet sitelerinden derleyerek hazırlamış bulunuyorum.

Birkenstock un orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

Ürünü sosyete pazarından veya Aliexpress ile  Çin’den aldıysanız zaten muhtemelen çakmadır fakat ciddi rakamlar verip güvenilir zannettiğiniz bir e-ticaret sitesinden satın aldığınız Birkenstock ürünler de çakma çıkabilir.

Birkenstock un kutusu

Öncelikle Birkenstock un kutusunu tanıyalım. Birkenstock un kutusunun eski versiyonu aşağıdaki şekildedir.

Birkenstock
Yeni versiyonu ise aşağıdaki resimdeki gibidir.

BirkenstockBirkenstock un çocuk ürünleri ise aşağıdaki kutuda gelmektedir.

BirkenstockSatın aldığınız Birkenstock un kutusu yoksa veya farklı bir tasarımda ise muhtemelen elinizdeki ürün de çakmadır.

Birkenstock un kutusundaki etiket

Aşağıdaki resimde orijinal Birkenstock ile çakmasının etiketi arasındaki farklar gösterilmektedir. Barkodsa barkod, yazıysa yazı, numaraysa numara, aslında ne varsa çakmasında da mevcut.

BirkenstockPeki hangisinin çakma olduğunu nasıl anlayacağız ? Yüzeysel olarak baktığınızda pek bir şey anlamanız mümkün değil, fakat alıcı gözüyle detaylı inceleme yaparsanız aradaki farkları kolayca görebilirsiniz.

Örneğin orijinal Birkenstock etiketinde açıklamaların düzenli ve düzgün olduğu görülüyor. Gerçeğinde Her ikisi de Gizeh modeli 41 numara terlik. Gerçeğinde terlik numaraları farklı ölçü birimlerine göre verilmiş:

41 numara terlik;

UK 7.5

US L 10

MM 265

M 8.0

Ölçülerindedir.

Sahtesinde ise rakamlar var ama neye karşılık geliyor belli değil. Örneğin 265 yazıyor ama 265 in yanında hangi ölçü birimi olduğu yazmıyor. L8-8,5 şeklinde bir açıklama var. L8-8,5 şeklinde tireli bir yazım yanlış ayrıca yanında ölçü birimi yok. Ve de 41 numara Amerikan ölçü biriminde (US) L8’e değil L10 a karşılık geliyor.

Etikette 652801 şekline bir rakam var, bu neyin karşılığı ? Nubukleder yazısının yeri orası değil, oberteil/upper kısmında bu tür bir özellik yazılır, orjinalinde Birko-Flor yazıyor sahtesinde ise oberteil/upper kısmına Lack/patent yani “patentsiz” yazıyor.

Kısacası sahtesinde ne neyin karşılığı, bu düzgün yerleştirilmemiş, ayrıca dikkatli bakınca yanlış bilgiler bulunmaktadır.

Öte yandan şekilsel bakarsanız sahte etiket, orjinaline benziyor.

Alt tabanındaki desen

Birkenstock terliklerinin altında kum saati motifine benzer bir desen bulunur. Çakmalarında da benzer desen bulunur ama biraz kaba ve iridir.

birkenstock

İkinci el Birkenstock alırken orjinalliğini anlamak için ilk olarak taban desenine bakılır.

İşçilik ve malzeme

Eğer terliğin tabanı kolay soyuluyorsa, görünüşü ucuz malzemeden yapıldığını ele veriyorsa, kesim hataları varsa,

BirkenstockÜrün sahtedir.

Birkenstock terlikleri estetik açıdan dünyanın en şık terlikleri değildir, hatta başka markalara göre basit ve kaba bir duruşu vardır. Firma estetikten ziyade rahatlığa önem verdiği için fazla albenili değildir.

Ancak ürüne yakından baktığınızda ve elle test ettiğinizde kusursuz ve kaliteli bir ürün olduğunu hissetmeniz gerekir. Dikişinden yapıştırmasına, kabartmasından desenine kadar orijinal bir ürün olduğunu size hissettirmesi gerekir.

Bu durumda ne yapacağız ?

Diyelim ki elimizde sahte Birkenstock var paramızı nasıl iade alabiliriz veya değişim sağlayabiliriz. Eğer ürünü bir e-ticaret sitesinden aldıysanız ister sahte olsun ister orijinal olmakla birlikte görünüşü içinize sinmesin (keyfi) iade etme hakkınız vardır.

Yani bir ürünü internetten satın aldığınızda ayıplı, kusurlu veya sahte olmasa da 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu süre siz malı teslim aldığınızda başlar. Daha fazla bilgi için Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin 9. Maddesinde:

Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Denilmektedir.

Ürünü satın aldığınız internet sitesi üzerinden iade işlemlerini yaparsınız ve ürünü kargo ile göndererek para iadenizi alırsınız.

Fakat ürünün giyildiği, kullanıldığı anlaşılırsa cayma hakkını kullanamazsınız.

Diyelim ki cayma hakkı değil de ürün sahte olduğu için iade etmek istiyorsunuz bu takdirde yine iade işlemlerinizi internet sitesi üzerinden yürütürsünüz, bu konuda bir sıkıntı olursa, yani internet sitesi çamura yatarsa başvuracağınız makam ilçe tüketici hakem heyetidir.

Eğer ürünü internetten değil de mağazadan aldıysanız 14 günlük sebepsiz cayma hakkınız olmadığından ürün sahte ise ve mağaza geri kabul etmiyorsa ilçe tüketici hakem heyetine başvurmalısınız.

Birkenstock un orjinal olduğunu veya sahte olduğunu şu şekilde anlayamazsınız

  • Birkenstock’u giyince ayağımı vurdu, rahat edemedim, uzun süre giyince acıttı, kanattı demek ki sahte ürün aldım-YANLIŞ

Birkenstock terlikleri ilk giyince ayaklarınızın yadırgaması normaldir. Sizin ayağınızın şeklini alması için birkaç gün geçmesi gerekir. İlk birkaç gün günde en fazla bir iki saat giyiniz. Bir iki haftaya kadar terlikler ayağınızı rahatsız etmez hale gelecektir-DOĞRUSU

  • Daha önce aldığım Birkenstock terlik tam ayağıma göreydi, bu da aynı numara ama ayağıma denk gelmiyor, demek ki sahte-YANLIŞ

Birkenstock terliklerin dar ve geniş ayaklara göre farklı kesimleri vardır. Ayrıca modelden modele göre de kesim farklılıkları da vardır. Bu nedenle Birkenstock terlikleri mümkünse deneyerek ve internetten alacaksanız da ölçü bilgilerini detaylıca okuyarak alınız-DOĞRUSU

  • Birkenstock terliklerinin tabanı giydikçe karardı, demek ki sahte-YANLIŞ

Orjinal Birkenstock terlikleri dış koşullarda giymeye bağlı olarak siyahlaşabilir-DOĞRUSU

  • Birkenstock terliklerini uzun süre giyince ayakta nasır yapıyor-YANLIŞ

Birkenstock terlikleri veya başka bir marka terlikleri çıplak ayakla uzun süre giyerseniz ayaklarınızın kenarları ve topuklarınızda nasırlaşma olabilir, bu sadece Birkenstock a özgü bir durum değildir. Bunu önlemek için çirkin görünse de Birkenstock terlikleri çorapla giyerler-DOĞRUSU

Yorum yapın