Bitkilerin Zararları ve Dikkat Edilecek Noktalar

Photo of author

By Bilgio.Net

Bitkilerin Zararları ve Dikkat Edilecek Noktalar

Bazı bitkiler yüksek dozda kullanıldıklarında zehirli etki yaratmaktadır.Şifalı bitki ve baharatların sadece sağlıklı olduğunun bilinmesi yetmemektedir.Sağlık faydaları ve istenmeyen etkilerinin bilimsel olarak gösterilmesi kesinlikle gerekmektedir.Baharat ve çeşitli bitkilerdeki aktif maddelerin tespiti ve tüm olarak tükedildiklerinde gösterdikleri etkilerin saptanması için yoğun bilimsel çalışmalar yapılmaktadır.

şifalı bitkilerin yan etkileri

Tüm bitkilerin zirai ilaç, ağır metaller, bakteri ve toksik maddelerle kirlenmemiş olması çok önemlidir.Baharatların tüketiciye sunumları standartlara uygun, içeriği, saflığı tam olarak etiketlendirilmiş, kapalı ambalajda olmalıdır. Son kullanma tarihi ve nasıl korunacağı konusunda tüketici bilgilendirilmelidir.

Tüketici olarak gidaların satın alınması, korunması, yıkanması, ve hazırlanması aşamalarında bilinçli olmak gerekmektedir.

Kan basıncını ve kanamayı artıran ve başka yan etkilere de sebep olabilen bitkiler ve baharatlar bulunmaktadır. Tüketiciye sunulan bitkilerin yan etkilerini iyice araştırıp yaşlılar, çocuklar ve gebelerdeki etkilerinin ve kullanım güvenliğinin belirlenmesi gereklidir.Baharatlar ve şifalı otların kan sulandırıcı, diyabet ve kan şekerini düşürücü ilaçlarla etkileşimleri etiket veya prospektüste belirtilmelidir.Bazı bitkilerin ve baharatların uzun süreli kullanımı kanserojen etkiler yaratabilir.

bitkilerin zararları

Bitkilerin genetik yapıyı bozucu, kanser riski ve böbrek hasarı geliştirme etkileri üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Halen bitki ve baharatların birbirleriyle ve ilaçlarla etkileşimleriyle ilgili basılı fazla bilgi mevcut değildir ve tüketiciler tarafından bilinmemektedir.

2010 yılına yayınlanan bir çalışma Batı ülkelerinde pazarlanmakta olan baharatların ve şifalı bitkilerin % 12’si ile ilgili bilimsel çalışmaların yapılmamış olduğu ve 200’ de birinin ( % 0,5 ) toksik ve alerjik etkilerinden dolayı kullanımlarının yasaklanması ve özendirilmemesi gerekliliği bildirilmiştir.

 

Yorum yapın