Kombu Çayı Nedir ? Nasıl Yapılır ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kombu Çayı Nedir ? Nasıl Yapılır ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Bilimsel Adı : Kombucha

Kombu Çayı Nedir ?

İlaç olarak kullanılan fermente edilmiş bir çaydır.Kombuca kültürü, bakteri ve mayaların simbiyotik kolonisidir.

Maya türleri ve asetik asit bakterilerinin simbiyozu (ortak yaşam ) varlığında şekerlendirilmiş çayın geleneksel fermantasyonudur.İçindeki probiyotikler bağırsak florasını düzenler.Amerikan Kanser Derneği henüz Kombucha çayının faydaları ile ilgili yeterli kanıt bulunmadığını belirtmektedir.Sadece kişisel bilgiler mevcuttur. Deneyler hayvanlarla yapılmıştır. Henüz insanlarda yapılmış çalışma sonucu bulunmamaktadır.

kombu çayı nasıl yapılır

Kombu Çayının Yapılışı

Çay düz jelatinimsi bir bakteri ve maya diskinin şekerli siyah çayın üzerine bırakılarak birkaç gün fermente olması ile elde edilir. Fermantasyon sırasında bakteri ve mayalar kabararak mantar şekilleri oluştururlar.Bu mantar şeklindeki bakteri ve maya kalıbı atılır, küçük mantarcıklar tekrar çay oluşturmada kullanılır. Dördüncü gün sonunda şıra, yedinci gün sonunda şampanya, 10. Gün sonunda sirke tadına gelen Kombu çayı, sabahları aç karnına portakal ve meyve suları ile içilmektedir.

Kombu Çayının Faydaları Ve Etkileri

Diyabetli sıçanlarda yapılan çalışmalar Kombu çayının siyah çaya göre, kan şekerini daha iyi baskılayabildiğini, kan lipid düzeylerini düşürdüğünü göstermiş, karaciğer enzimlerini ve böbrek fonksiyon belirteçlerini anlamlı bir şekilde düşürebildiği bildirilmiştir. Mide asit salgılamasını azaltıp, mide ülserlerini iyileştirici özelliği, mikropları öldürücü, hücre çoğalmasını baskılayıcı etkileri de bildirilmiştir.

Kronik yorgunluk, artrit ve saç dökülmesi için de kullanım bulmaktadır.

kombu çayı faydaları

Kombu Çayının Zararları ve İstenmeyen Etkileri

Kombu çayı içtikten 15 saat sonra yüksek vücut ısısı, laktik asidoz, akut böbrek yetmezliği ile hastaneye başvuran bir vaka bildirilmiştir.

Kombu Çayının İçindeki Maddeler

Farklı kaynaklar maya türleri ile ilgili farklı raporlar vemekteyse de Kombu çayındaki mayaların kantitatif ekolojisi ileilgili fazla bilgi bulunmamaktadır.Bilinen türler Brettanomyces bruxellensis, Candida stellata, Schizosaccharomyces pombe, Torulaspora delbrueckii ve Zygosaccharomyces bailii’dir. Azot fikse eden bakteriler, Acetobacter nitrogenifigens sp. Nov. Probiyotikler içerir.

“Kombu Çayı Nedir ? Nasıl Yapılır ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?” üzerine 2 yorum

 1. Kombucha üretiyor, tüketiyor ve satıyorum uzun zamandır
  Bir zararını görmedimİçmek dışında fazla mantarları (scoby) krem / maske yapımında da kullanıyorum. 2 ay fermente ederek sirke elde ediyorum. Çok kullanışlı yani bu kombucha
  Hijyene dikkat ettiğiniz sürece faydasını çeşitli şekillerde göreceksiniz.

  Elimde büyük boy mantar dahil, sirke de mevcuttur

  Yanıtla
 2. Yusuf BALEL (0533 764 55 33) yaklaşık 5 senedir combu çayı üretip ve tüketiyorum.daha önceleri bağışıklık sistemim tamamen çökmüş idi.uzun araştırmalar ve tesadüf sonucu bu içeçekle tanıştım . eski şikayetlerim normale döndü. arzu edenlere anaç kombu mantarı ve kaliteli mayalama çayı var.

  Yanıtla

Yorum yapın