Boğaz Enfeksiyonu Nedir ?

Boğaz Enfeksiyonu gerçek bir tanıdan ziyade,anatomik bir tanıdır.Çünkü vucudumuzda boğaz adı verilen herhangi bir organ bulunmamaktadır.Boğaz bölgesinde bir çok organ vardır ve bu organların enfeksiyon kapmasına ”Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu” yani halk arasında ”Boğaz Enfeksiyonu” adı verilmektedir.

Boğaz Bölgesinde oluşan enfeksiyonların başında yutak borusu iltihabı yani Faranjit ve bademcik dokularının iltihabıTonsillit gelmektedir.

Boğaz Enfeksiyonu Neden Olur ?

Boğaz bölgesi insanlarda mikropların ve bakterilerin girişlerinin en kolay olduğu bölgedir.Bu yüzdendir ki yediğimiz ve içtiğimiz yiyeceklerden ya da aldığımız nefes yardımıyla mikroplar vucudumuza çok kolay giriş yapabilir ve bunlarda enfeksiyona neden olabilirler.

Boğaz Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir ?

Boğaz enfeksiyonunun bulunduğu bölgeye göre belirtileri değişkenlik gösterebilir.Ama en sık görülen belirtilerin başında ;

  • Boğazda yanma hissi
  • Yutkunurken boğazda kısmında ağrı hissi
  • Burun akıntısı
  • Öksürük
  • Ve bu belirtilere istinaden ateş görülebilir.

Boğaz Enfeksiyonunun Tedavisi Nedir ?

Boğaz enfeksiyonunda uygulanacak tedavi yöntemi genellikle ilaçlar yardmıyla olmaktadır.Ateş ve öksürük için ateş düşürücü ve öksürük şurupları kullanılabilir.Boğaz ağrıları için bol sıvı tüketilmesi ve aynı zamanda ıhlamur içilmesi tavsiye edilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here