Brokolinin Faydaları, Besin Değerleri ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Broccoli

Bilimsel Adı : Brassica oleracea var. İtalica

Brokoli Hakkında Bilgiler

Brokoli 10-20 cm çaplı, kalın gövdeli yeşil, soğuk mevsim sebzesidir. ‘’ Calabrez’’ ya da sadece brokoli denen çeşidi, ‘’ sprouting’’ ve ‘’ mor brokoli’’ olmak üzere üç çeşidi vardır.

Çin, Hindistan, ABD, İspanya ve İtalya dünya toplam karnabahar ve brokoli üretimindeki en büyük ülkelerdir; yıllık üretim 19 milyon ton olarak bildirilmiştir.

Antikarsinojenik ve antioksidan bileşikler içermesi dolayısıyla brokoli sağlık için faydalı bir sebzedir.

Brokolinin Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

İzotiyosiyanatlar ve indoller gibi glukozinolattan türeyen bileşikler sayesince bazı kanser tiplerinin riskini azaltığından kemoprevantif bir sebze olarak bilinir.

Brokolinin Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Hayvanlarla ve laboratuvar deneylerinde yakın zamanda glukozinolattan türeyen bileşiklerin özellikle genotoksik olmak üzere istenmeyen etkileri olabileceği saptanmıştır. Henüz bu etkiler, insanlar üzerinde gösterilmemiştir. Bir kar zarar hesabı yapıldığında ılımlı miktarlarda tüketildiğinde faydalı etkilerinin zararlı etkilerinden fazla olduğu gösterilmiştir.

Brokolinin Klinik Laboratuvar Testlerine Etkisi Nelerdir ?

Yendikten günler sonra dışkıda gizli kan testi ( bazı yöntemlerle) yanlış pozitif verir.

Brokolinin Besin Değeri ve İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

100 gram tuzsuz pişirilip süzülmüş brokoli 35 kcal, 89.3 gram su, 7 gram karbonhidrat, 1 gram şeker, 3 gram diyet lifi, 2 gram protein, 1548 IU A vitamini, 0.1 mg B1, 0.1 mg B2, 0.2 mg B6, 0.6 mg niyasin, 0.6 mg pantotenik asit, 108 mikrogram folat, 40.1 mg kolin, 64.9 mg C vitamini, 1.5 mg E vitamini, 141 mikrogram K vitamini, 40 mg kalsiyum, 0.7 mg demir, 21 mg magnezyum, 0.2 mg mangan, 67 mg fosfor, 293 mg potasyum, 41 mg sodyum, 0.5 mg çinko, 16 mikrogram selenyum, 4 mikrogram flor, polifenoller, glukozinolatlar, sülforanlar içerir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here