Bulaşık Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Bulaşık Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir ?

Bulaşık yıkamak çok zevkli bir iş değil, öyle değil mi? Fakat bu işi yapmak zorundasınız. Biraz renklendirmeye ne dersiniz?  Bulaşık yıkarken sevdiğiniz bir müziği dinlemeyi yahut güzel hayallere dalmayı deneyin! Tabii bu arada hayalleri dalıp eldivenlerinizi takmayı unutmayın! Bulaşıklar kirli kalabilir ama elleriniz size her zaman lazım olacak, onları korumalısınız.

Cam Bulaşıkları Yıkamanın Püf Noktaları

Kristal eşyalar sadece soğuk suyla yıkanmalıdır, aksi halde matlaşırlar. Bardakların parlak olmasıı istiyorsanız suyun içine limon kabuğu koyun. Ayrıca, tuz ve sirke koyulmuş suda da yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra kurumaya bırakmanız yeterli, bezle kurulamanıza gerek kalmayacak.

Sürahi, vazo veya cam şişe temizliği için bir parça pirinci kabınıza koyup, üzerini su ile doldurduktan sonra iyice çalkalayarak yıkayın.

Metal Bulaşıkları Yıkamanın Püf Noktaları

Alüminyum tencerenizi parlatmak mı istiyorsunuz ? İçine su, patates, elma kabukları ve sirke koyarak kaynatın. Ayrıca, siyahlaşmış alüminyum tencereyi ekşimiş sütle 1-2 saat bekletirseniz kararması geçecektir.

Bir yol daha: İçinde maya bulunan tencerede su kaynatıp içine bulaşık deterjanı ve un koyarak sıcak suda durularsanız yenisi gibi olur.

Nikel bulaşıklar su karışımı ile temizlenir ( 1 litre suya 1 yemek kaşığı sirke ile 1 çay kaşığı tuz ). Patates haşlandıktan sonra suyu boşaltmak için acele etmeyin. İçine paslanmaz bıçak, çatal, kaşık koyarsanız koyduklarınızın renkleri açılır ve parlaklıkları artar.

Yanmış Tencere ve Tavaları Temizlemenin Püf Noktaları

Yanmış tencerenizi temizlemek için tencereye su ve tuz koyun, sabaha kadar bekletin. Sabah tencereyi ateşe koyup kaynatın. Dibine yapışmış olan bütün parçalar su üstüne çıkacaktır.

Yanan tavayı 1 saat dondurucuda bekletirseniz, yapışmış parçaların bulaşık deterjanı ile temizliği daha kolay olur.

Kireçlenmiş ve Kararmış Çaydanlıkları Temizlemenin Püf Noktaları

Çaydanlığın içi kireçlenmişse içine su ve sirke koyup kaynatın. Kireç temizlenir.

 

Yorum yapın