Evdeki Halıların Bakımı Ve Temizliği İçin Püf Noktalar

Photo of author

By Bilgio.Net

Evdeki Halıların Bakımı Ve Temizliği İçin Püf Noktalar

Masallardaki uçan halılar henüz icat olmadı. Olsaydı, belki uçan süpürge de yapılırdı ve ikisi birlikte gökyüzünde bir güzel temizlendikten sonra gelirlerdi. Bu fanteziler mümkün olmadığına göre, evimizi gösteren en önemli unsurlardan biri olan halımıza nasıl davranmalıyız, gönlünü nasıl kazanmalıyız, ömrünü nasıl uzatmalıyız, onlara bakalım.

Halılar sık sık süpürge ile temizlenmelidir. Halı temizliğinde önemli nokta, halının alt yüzeyini süpürmeyi ihmal etmemektir. Diğer yandan, halınızı asla ıslak, nemli yüzeylere sermemeli, temizlikten sonra halıyı sermek için yüzeylerin iyice kurumasını beklemelisiniz. Halınızın düzenli bakımı ve inatçı lekelerle mücadele için birkaç püf noktasını aşağıda bulacaksınız:

  • Halınızın bir kısmı mobilyaların altında kalıyorsa, zaman zaman halınızın yönünü çevirmeniz iyi olur. Mobilya ayaklarının altına deri veya kauçuk paspas parçaları koyarsanız, halıda mobilya izi oluşmasını engelleyebilirsiniz. Yine de halınızda iz kalırsa, izin üzerine buz parçası koyup erimesini bekleyin. Ardından, ıslanan yüzeyi saç kurutma makinası ile kurutun.
  • Evinizde halı yıkamayı düşünüyorsanız unutmamalısınız: Halılar sert fırçaları, nemi ve sıcak suyu sevmez. Temizlik malzemelerini de ekolojik olanlardan seçmelisiniz.
  • Eskiyen, yıpranan halınızın rengini canlandırmak istiyorsanız bu mümkün. Bunun için 1 lt suya 1 yemek kaşığı tuz ve 2 çay kaşığı limon tuzu katıp karıştırarak halıları silin ve kurumadan basmamaya çalışın.
  • Sentetik halıların daha kolay temizlenmesi için mısır nişastasını halılara serpin ve süpürün. Toz kolayca toplanacaktır.
  • Taze yağlı lekelerin üzerine karbonat veya tuz serpip 1 saat beklettikten sonra süpürerek lekeyi çıkartabilirsiniz.
  • Kahve, kakao ve çay lekeleri gliserinli soğuk su ile çıkar ( 1 litre su için 1 yemek kaşığı gliserin )
  • Halınızda mürekkep lekesi varsa, sıcak süte batırılmış fırça ile temizleyin. Leke çıktıktan sonra halıyı arap sabunu ile silmelisiniz.
  • Mum lekesini, üzerine birkaç kat peçete koyup ütü ile ütüleyerek çıkartabilirsiniz. Bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Yorum yapın