Buruna vicks sürmek zararlı mı

Soğuk algınlığı hastalığında kullanılan Vicks daha rahat nefes almayı sağlamaktadır. İçerdiği mentol burun tıkanıklığı yaşayan kişilere bir rahatlama hissi vermektedir.

Halkımızca selülitten sivilce tedavisine kadar değişik amaçlarla kullanılan Vicks merhem yanlış şekilde kullanıldığında zararlı olmaktadır.

Buruna vicks sürmek zararlı mı ?

Vicks tıkalı burnun açılmasına yardımcı olur ancak burun delikleri içine sürülmemelidir. Kullanım talimatında merhemin burun delikleri içine, gözlere, ağıza ve yüze sürülmemesi gerektiği yazmaktadır.

Maalesef bir çok hasta daha iyi etki göstersin diye Vicks’i burun çevresine veya burun deliklerine sürmektedir.

Buruna vicks sürmek zararlı mıVicks merhem boğaza, göğüse veya sırta sürülerek o bölgeyi rahatlatır. Mentol ve uçucu yağ içeriği nedeniyle hastayı iyi hissettirir ve daha rahat nefes aldırır.

Vicks merhem buharlaşma özelliğine sahip olduğu için inhalasyon yani soluma yoluyla da kullanılabilir.

İnhalasyon yöntemiyle Vicks kullanımı:

Bir kaseye bir iki çay kaşığı Vicks merhem koyunuz ve üzerine yarım litre kaynamış su dökünüz. Suyun sıcaklığı nedeniyle gaz haline geçen merhemi on onbeş dakika boyunca soluyunuz. Gözünüze zarar vermemesi için gözünüzü kapatınız.

Buruna Vicks sürmek neden zararlı ?

Kullanım talimatında mukoza üzerinde, iltihaplanmış yaralarda, yanıklarda, açık yaralarda kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir.

Buruna vicks sürmek zararlı mıVicks içeriğindeki maddeler yüksek doz alındığında hücrelere zarar vermekte, yakmakta ve öldürmektedir. Vicks’in burun içindeki nemli kısma temas etmesi durumunda buradaki hücreleri kurutacaktır.

Yani Vicks merhem faydalı olduğu kadar yanlış kullanıldığında zararı olan bir merhemdir.

Vicks’i sadece burun tıkanıklığında nefes almayı kolaylaştırmak istiyorsanız merhem formu yerine Vicks inhaler burun çubuğu ürününü kullanabilirsiniz. Bu ürünün içeriği Viks merhemin içeriğinden biraz farklıdır.

İçeriğinde kafur, menthol, sibirya çamı yağı ve metil salisilat bulunur.

Vicks inhaler burun çubuğu nasıl kullanılır ?

Bir burun deliğini kapatarak açık olana Vicks inhaleri sokunuz ve derin nefes alınız. Ardından aynı işlemi diğer burun için uygulayınız.

Şikayetleriniz 3-5 gün içerisinde geçmezse doktora başvurunuz.

Vicks inhaler burun çubuğunu 9 yaş altındaki çocuklarınız için kullanmayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here