Viks sivilcelere iyi gelir mi ?

Photo of author

By admin

Viks soğuk algınlığı, grip gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına bağlı şikayetler için kullanılan bir kremdir. Öksürük, balgam ve ses kısıklığı şikayetlerini giderir içerdiği mentol nedeniyle rahat nefes alma hissi verir.

Viks kremi sivilce kurutmak için de kullananlar vardır. Peki Viks sivilcelere iyi gelir mi ?

Viks sivilcelere iyi gelir mi ?

Öncelikle Viksin bir sivilce ilacı olmadığını belirtmek gerekir. Kullanım talimatında Viksin sivilceye iyi geldiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Kullanım talimatına göre Viks’in iyi geldiği rahatsızlıklar şunlardır:

 • Balgam
 • Öksürük
 • Ses kısıklığı
 • Nezle
 • Bronş mukozası iltihabı
 • Üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı şikayetler

İnternette Viks’in sivilcelere iyi geldiği yönünde yayın ve yorumlar bulunmaktadır. Bunları araştırdık ve araştırma sonuçlarını paylaşıyoruz:

Viks şu maddeleri içerir:

Mentol: Ferahlık hissi uyandırır.

Kafur :Soğutucu ve iltihap önleyicidir.

Okaliptüs yağı : Kas gevşetici, ağrı azaltıcıdır

Terebentin yağı :Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.

Timol: Kekik yağından ede edilir, mikrop öldürür.

Sivilce şu nedenle oluşur:

Derideki yağın artması ve gözeneklerin tıkanması sonucunda siyah nokta oluşur ve tıkanan gözenekte bakteri birikmesi ve enflamasyon oluşur. Bu oluşuma sivilce denir.

Viks sivilceyi geçirir mi ?

Viks mikrop önleyici ve enflamasyon önleyici içeriği sayesinde sivilceyi geçirebilir. Ancak kesinlikle geçirir şeklinde net bir açıklamak doğru değildir. Yani sivilceyi geçirebilir, etki etmeme ihtimali de bulunmaktadır.

Ancak Viks’in sıradan bir sivilce ilacı kadar bu konuda etkili olmadığı kesindir. Bu nedenle sivilceniz var ise sivilce ilacı kullanınız.

Eğer sivilceniz için Viks kullanırsanız;

Viks’i burun delikleri civarına, gözlerin yakınına (arpacık için Viks kullanmayınız), ağız çevresine (uçuk için kullanmayınız) ve yüze sürülmesi uygun değildir. Bu nedenle yüz bölgenizde çıkan sivilceler için Viks kullanmamalısınız.

Ayrıca Viks’te bulunan okaliptüs yağı, karaciğerdeki enzim sistemini etkilemekte ve başka ilaçların etkisini azaltmakta veya azaltmaktadır. Buna dikkat etmelisiniz.

Sivilce için ne yapmalı ?

Sivilce sorunları için ilk müracaat edeceğiniz yer, bir sağlık kuruluşudur. Bir dermatoloğun reçete edeceği sivilce ilacı her tür kozmetik üründen veya reçetesiz satılan ürünlerden daha etkili olacaktır.

Ayrıca sivilce çıkmasını azaltmak için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bazı yiyecekler sivilce oluşumunu tetiklemektedir.

Uzak durmanız veya azaltmanız gereken yiyecekler:

 • İşlenmiş tahıl içeren hazır gıdalar
 • Mısır şurubu ve suni tatlandırıcılar ile hazırlanan yiyecekler
 • Süt ürünleri
 • Hayvansal gıdalar
 • Yüksek yağ içeren yiyecekler

Yorum yapın