Cape Dutch Stilinin İncelikleri

Ana vatanı Cape Town olan Afrika-Hollanda karışımı geleneksel mimari tarz Cape Dutch,ismini XVII. Yüzyıl koloni döneminin Hollandalı yerleşimcilerinden alıyor.İçinde Ortaçağ döneminin Hollanda,Almanya,Fransa ve Endonezya köklerini barındıran stilde,Amsterdam’ın banliyö evlerini anımsatan beyaz duvarlar ve süslü üçgen çatılar ayırt edici özellik olaraköne çıkmakta.

Özellikle 1960’larda şehirleşmenin hızlanması ve yüksek katlı binaların yapımıyla bu tarz yapılar geri planda kaldıysa da,hala Cape Dutch ,geleneğini sürdüren evlere Stellenbosch,Swellendam,Tulbagh ve Graaff-Reinet gibi tarihi kasabalarda rastlanıyor.

cape dutch yatak odası

Bu evlerin iç mekanlarında dekorasyon özellikleri olarak ham ahşap malzeme,metal ve doğa dokular öne çıkarken renk olarak,siyah ve beyazın kontrastı donuk grilerle ve nötr tonlarla kendine yer buluyor.Doğal çevre,zarif ve yalın bir yaşam tarzı bu stilin öne çıkan unsurlarından.Siyah ve beyazın hakim olduğu dekorasyon fikirleri,güçlü kontrastlar,grafik dokunuşlar,doğal malzemeleri ve ham ahşap dokularla yalın ve rahat yaşam alanları denklemin ta kendisi.Cape Dutch stilinde gösterişsiz,yaratıcı ve sade dekorasyon fikirleri,maskülen minimalist kavramların bir karışımı niteliğinde mekanlarda kendine yer buluyor.

Cape Dutch Stilinde Siyah-Beyaz Kullanımına Dikkat

Sadece bu stilin değil,her tarz dekorasyonun en güçlü tezatıdır siyah ve beyaz.Bu güçlü karşıtlık,karanlık,saflık,korku ve beraberinde korunma duygularını kamçılar.Bu duyguları hafifletmek için mekanınızı hşabın güvenli kollarına bırakın. Siyah ve beyazın sofistike,zarif ve biraz da sert duruşunu doğal dokularla yumuşatın.Siyah aksesuarlar,koyu mobilyalar,siyah ve beyaz duvar kağıtları ve zeminler bu stilde geleneksel zarafeti çağrıştırır.Siyah beyaz birlikteliği,renksizliğin değil,tam tersine renklerin sonsuzluğunu ve yaşam gücü ile ilişkilidir.Gri,antrasit ve kırık beyazdan oluşan monokrom renk paletinin yanında bitkilerden oluşan doğal yeşil dokunuşlar,ortama güven katacaktır.

cape dutch salon örnekleri

Burada yapılması gereken renkleri yumuşatmak için beyaza da koyunun yanında yer vermek ve ham ahşap gibi doğal dokularla dekorasyonu yumuşatmak olacaktır.Gözleri dinlendiren ve mekanı gerçek boyutlarından daha büyük gösteren beyaz,aslında her stilde kullanılan ve neredeyse tüm mimarlar tarafından tavsiye edilen bir renktir.Işık,seçilen beyazın tonunu etkiler,bu yüzden kuzaye bakan bir odada kreme yakın,güneşli bir odada ise,girye yakın beyazlar kullanabilirsiniz.gösteren beyaz,aslında her stilde kullanılan ve neredeyse tüm mimarlar tarafından tavsiye edilen bir renktir.Işık,seçilen beyazın tonunu etkiler,bu yüzden kuzaye bakan bir odada kreme yakın,güneşli bir odada ise,girye yakın beyazlar kullanabilirsiniz.

cape dutch mutfak

10 Harekette Cape Dutch Stilini Yakalamak

  1. Zeminde siyah ve beyaz dama tahtası görünümlü ya da beyaz üzerine siyah desenli bir zemin tasarımını tercih edebilirsiniz.Gerçek bir etki için siyah mermer zemini beyaz süpürgelikler ve beyaz duvarlarla bütünleyin.Siyah granit bir tezgah üzerine beyaz eviye kullanın.Siyah-beyaz tekstiller kullanın ve temayı tamamlayın.
  2. Beyaz duvara kontrast şekilde kullanılan ahşap aksesuarlar mekanlarda göz alıcı odak noktası olabilir.Sanat eserleriniz için ham ahşap çerçeveleri,toprak ve seramik objeleri kullanarak mekana farklı dokular katabilirsiniz.Masif ahşap çerçevelerde sunulan siyah-beyaz fotoğraflar,duvarda toplu halde kullanıldıklarında çarpıcı bir etki yaratırlar.
  3. Yatak odasında beyaz ketenler veya ekru,kemik,fildişi,krem gibi tonlarda kalın tekstiller kullanın.Kaşmir,yün ve peluşlar tercih edin.
  4. Farklı geometrik motiflerde tribal desenlere eğilin.Birbirini tamamlayan yastıklar,yemek tabakları,saksı ve vazoları gruplar halinde kullanın.Özellikle yemek ve oturma odaları için harikalar yaratacak desenler bulabilirsiniz.cape dutch örnekleri
  5. Duvardaki bir tabloyu öne çıkarmak için de siyah kullanabilirsiniz.Galerilerde tabloların siyah duvarlara asılmasının nedeni budur.Siyah detaylar açık renk dekorasyona sofistike bir hava katar.
  6. Odayı aydınlık göstermek için içeri mümkün olduğunca çok gün ışığı girmesine izin verin.Perde olarak tül ve ince ketenleri tercih edebilirsiniz.
  7. Bol yeşillik ! Özellikle büyük yapraklı bitkileri ve iç mekan ağaçlarını tercih edin.Farklı boyutlarda onları gruplayın.Ama tek bir köşeye yığmayın.Mekanda farklı köşelerde güzel topluluklar oluşturun ve geri gidip baktığınızda hoş bir dengesi olsun.
  8. El yapımı sepetler,el dokuması kilimler,el boyaması küpler gibi zanaat odaklı aksesuarlara gidin.Bazen biraz da doğaya bırakın.Öylesine kesilmiş bir kütük sehpanız olabilir,onu biçimlendirmeye çalışmayın,özgün,yıpranmış ve işlenmemiş haliyle daha uygundur bu temaya.
  9. Arada sırada antikalar veya vintage pazarlarına uğrayın ve çok dönem etkisi taşımayan ama yaşanmışlık hissi veren bir iki mobilya bulun.
  10. Tarzın aromasında ‘’seyahat ve keşif ‘’var.Yani tekerlikli bir sehpa,duvarda bir harita,köşede üst üste duran bavullar olmalı.Dürbün,büyüteç,su matarası gibi objeler bulduğunuzda kaçırmayın ve mutlaka evde sergileyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here