Siteyi Google da üst sıralara çıkarma, sıralamayı öğrenme

Photo of author

By Bilgio.Net

Google Arama Sonuçları Nasıl Değerlendirilir ?

Herhangi bir arama motorunda arama yaptığınızda karşınıza çıkan sonuçlar SERP olarak adlandırılır ve arama motorları sonuç listesidir. Bu listede yer almak çoğu web sitesi sahibi için neredeyse hayati önem taşımaktadır. Çünkü kullanıcılar aradığı ürün veya hizmet bilgisine ilk karşılarına çıkan beş seçenekten birine tıklayarak ulaşırlar. Sizde bir web sitesi sahibiyseniz ve Google da kaçıncı sıradayım diye merak ediyorsanız; sıra bulucu araç ve ölçümlerden faydalanabilirsiniz.

google sıralaması
Sitenizde kullandığınız anahtar sözcüklerin ne derece başarılı olduğunu ve sitenizi kaçıncı sıralara taşıdığını analiz ederek, uyguladığınız SEO taktiklerinizin verimliliğini artırabilirsiniz. Hem de bu ölçümleri otomatikleştirmeniz ve istediğiniz sıklıkla yapmanız mümkün.

Google da Kaçıncı Sıradayım ?

Bir pazarlamacı veya işletme sahibiyseniz, büyük olasılıkla SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) kullanmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Bunun nedeni, günümüzde başarılı olan herhangi bir pazarlama stratejisinin önemli bir parçası olmasıdır.

Ancak bu taktiğe aşina değilseniz, çok şey kaybettiğinizi bilmeniz gerekiyor. Çünkü bir kullanıcı ne ararsa arasın, girdiği anahtar kelimelere bağlı olarak Google’ın en yararlı bilgi olacağını düşündüğü bilgilere ulaşır. Ve çıkan bu sonuçlar tesadüf değildir, bir analiz sonucunda listelenmiştir.

Şayet sizde Google da kaçıncı sıradayım diye sorguladığınızda ilk sıralarda yer alan bir web sitesine sahipseniz, hedef kitleniz ilk size ulaşacaktır, dolasıyla etkileşim ve satış şansınız artacaktır. Neden bu pratik ve ücretsiz hizmetin nimetlerinden faydalanmıyorsunuz?

sıra bulucu

Sitem Kaçıncı Sırada Nasıl Öğrenebilirim ?

Bir arama motorunun, kullanıcılara yönlendirmeye değer gördüğü bir web sitesi oluşturduğunuzda, siz onu yayınladıktan sonra aylarca hatta yıllarca trafik çekmeye devam eder. Elbette, yüksek kaliteli içerik hazırlamak bir nevi yatırım ve çaba gerektirir, ama bunu kendiniz de bazı teknikleri öğrenerek yapabilirsiniz. Fakat sayfa içeriklerinde kullanılan anahtar kelimelerin, güncel ve aranılan olması şarttır.

Yani rakipleriniz aynı anahtar kelimeyi kullanmaya karar verirse, yeni anahtar kelime eklemeniz ve iyileştirmeniz gerekebilir. Bunun için ise öncelikle, sitem kaçıncı sırada diye arama yapmalı ve Google’ın herhangi bir sorgu için çıkardığı en iyi sonuçlar olan organik sıralamadaki yerinizi öğrenmelisiniz.

Yorum yapın