Çarkıfelek-Saat Gülü Çiçeği Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Çarkıfelek-Saat Gülü Çiçeği Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Passion Flower, Passion Wine, Maypop

Bilimsel Adı : Passiflora İncarnata

Saat gülü olarak da bilinir. Passiflora çiçek açan 500 türü içerir. Bir çok türün yenilebilir meyvesi bulunmaktadır. Anavatanı Amerika olmakla birlikte Avrupa, Asya, Avustralya ve tropikal Afrika’da bulunmaktadır.

Çarkıfelek-Saat Gülü Çiçeğinin İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

Çarkıfelek/Passiflora, harmalin, harman ve harmalol, birçok flovonoid (apigenin, viteksin, izoviteksin, izoorientin ve glikozidleri, pasiflorin, saponarin), uçucu yağlar, kumarin (umbelliferon), piron türevleri (maltol) ve alkaloid içerir.

Çarkıfelek- Saat Gülü Çiçeğinin Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Bu bileşiklerin bir sinir ileti molekülü (nörotransmitter) gama amino bütirik asit, (GABA) düzeylerini artırma yolu ile bazı beyin hücrelerinin aktivitesini azaltarak, yatıştırıcı etkileri olduğu bir çok bilimsel çalışma tarafından bildirilmiştir. Hafif bir teskin edicidir, uykusuzluk çekenlere yardımcı olabilmektedir.

Metanol ekstresinin aktif bileşiği benzoflavon, aromataz enzimlere bağlanıp onları baskılar, testosteronun oksitlenerek östrojen oluşturmasını da önler. İçerisinde bulunan bileşikler sayesinde bağımlılık yapan maddenin yokluğunda veya bırakılma aşamasında semptomları azaltıcı etki göstermekte, uykusuzluk, ajitaston, endişe ve sinirliliği azaltabilmektedir. Astıma karşı ve farelerde afrodizyak etkileri de saptanmıştır. Kardiyovasküler hastalık, astım, hemoroid, yanık ve uyku üzerine etkisiyle ilgili yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Çarkıfelek-Saat Gülü Çiçeğinin Nasıl Kullanılır ?

Tentür, tablet, eliksir (tıbbı maksatla kullanılan şekerli solüsyon) halinde satışa sunulmaktadır.

Çarkıfelek-Saat Gülü Çiçeğinin Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Genellikle güvenilirdir fakat uyku ve sersemlik yapabilir. Kasılmaları başlatabileceği için gebelerin ve MAO inhibitörleri gibi teskin edici ilaçlar, barbitürat veya trisiklik antidepresan kullananların pasiflora kullanması uygun bulunmamaktadır. Mide bulantısı, bradikardi ve aritmi vakaları az da olsa bildirilmiştir.

 

Yorum yapın