Çay Ağacı Nedir? İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Çay Ağacı Nedir? İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Çay Ağacının İngilizce Adı : Tea Tree

Çay Ağacının Bilimsel Adı : Melaleuca Alternifolia

Çay Ağacı Hakkında Bilgiler

Anavatanı Avustralya’dır; nehir kenarlarında ve bataklıkımsı düzlüklerde yetişir. Yüzyıllar boyunca  Aborjinler tarafından tıbbi maksatla kullanılmıştır.

Çay Ağacının İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

Çay ağacı yağının başlıca bileşenleri terpinen-4-ol, gama terpinen, alfa terpinen, para simen, 1,8 sineol, alfa simendir.

Çay Ağacının Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Çay ağacı yağı (melaleuca yağı) kullanımı doğal bir mikrop öldürücü (bakteri, virüs ve mantara karşı) olarak giderek yaygınlaşmaktadır. Tedavisi çok zor olan yaraların iyileşmesini sağlar. Nerdeyse tüm cilt problemlerine iyi geldiği için temizlik malzemesi ve kişisel birçok ürüne katılmaktadır. Bazı çalışmalar atlet ayağı, tırnak mantarı, kepek, sivilceye iyi geldiği bildirilmişse de daha büyük çalışmaların yapılması beklenmektedir. Birçok cilt ve saç ürününün içerisinde bulunmaktadır.

Çay Ağacının Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Güvernirlii ve toksisitesi üzerindeki veriler yetersizdir. Seksen yıldır kullanımı cilde uygulanmasının güvenli olduğu, ağız yoluyla alınımının toksik olduğu fakat genotoksik olmadığı bildirilmektedir. Bazen alerjik reaksiyonlara veya cilt tahrişlerine neden olabilmektedir.

Yorum yapın