Cirit Nedir ? Cirit Nasıl Oynanır ? Kuralları Nelerdir ?

Cirit, Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları ata sporlarından biridir. Bu spor, Lahanacılar ve Bamyacılar isimleriyle bilinen takımlar arasında, atlı olarak yapılırdı. Değneğin ata değdirilmeden rakibe isabet ettirilmesi, atana puan kazandırırdı. Tıpkı günümüzde olduğu gibi bu takımlar da farklı renklerde formalar giyerdi. Ancak oyun esnasında değneğin hızla atılması, oyuncuların yaralanmasına hatta yaşamını yitirmesine sebep olabilmekteydi. Osmanlı döneminde, sarayın en büyük gösteri sporu olan cirit, tehlikeli bir oyun olmasından ötürü . Mahmut tarafından yasaklanmıştır.

cirit kuralları

Cirit, ucunda demirden delici bir kısım olan, kayın veya şimşir ağacından yapılan yaklaşık 1 metre uzunlukta sopa şeklinde bir silahtır. Savaşta düşmana karşı kullanılan ciridin spor olarak yapılması, hem atları zinde tutmakta hem de Türk askerlerinin ustalaşmalarına sebep olmuştur.

Atlı ciritte rakibi bağışlama, affetme de teşvik edilen bir davranış şeklidir. Karşı tarafın önünü kesip ciritle vurma imkanı varken, bağışlayan sporcu puan kazanmaktadır. Bu tür bir davranış, sporda asalet ve erdemin korunması açısından örnek bir uygulama olmuştur.

Osmanlılarda at meydanlarında her zaman cirit talimi yapan atlılar bulunurdu. Topkapı Sarayı’nda da Gülhane Bahçesi’ne doğru büyük bir cirit meydanı bulunur. Cuma namazından sonra burada cirit oynayan saray halkına çoğu zaman padişah da katılırdı. Cirit oyununda saray halkı geleneksel olarak Bamyacılar ve Lahanacılar adlı iki takıma ayrılırlar; padişahlar da bu iki takımdan birine dahil olurdur. Saraydaki cirit meydanında bu iki takım ı simgeleyen, birinin tepesinde bamya, diğerinin tepesinde lahana heykeli bulunan iki mermer sütun bugun de durmaktadır.

cirit nasıl oynanır

Halen Anadolu’da düğünlerde ve bayramlarda cirit oyunu oynanmaktadır. Ayrıca yurt dışında İran, Afaganistan ve Türkistan Türkleriyle, Türklerin yerleşik olduğu diğer Asya yörelerinde de bu spor hala canlılıını korumaktadır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here