Çoban Çökerten Otu Nedir ? İçerdiği Bileşikler ve Faydaları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Çoban Çökerten Otu Nedir ? İçerdiği Bileşikler ve Faydaları Nelerdir ?

Çoban Çökerten Otunun İngilizce Adı : Bindii, Bullhead, burra gokharu, caltrop, cat’s head, devil’s eyelashes, devil’s thorn, devil’s weed, goathead, puncturevine, tackweed

Çoban Çökerten Otunun Bilimsel Adı : Tribulus terrestris Linn.

Çoban Çökerten Otu Hakkında Bilgiler

Deveçökerten ve demirdikeni olarak da bilinir. Latince ismi ‘’tribulus’’ dikenli silah anlamındadır. Hint Ayurveda uygulamasında çok uzun zamandır toniklerin içinde yer almaktadır.

Çoban Çökerten Otunun İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

Steroid glikozidleri, harman, norharman, tribulusterin (perolirin) gibi alkaloidler, fitol, amirin, n-heksadekadienoik ve oktadekanoik asit, protodiyoskin içerir.

Çoban Çökerten Otunun Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Afrodizyok olarak ve erektil disfonsiyonlarda faydalı olduğu ve hayvanlarda testosteron düzeylerini arttırdığı bilinmekteyse de, kontrollü çalışmalarda insanlarda kan testosteron düzeylerini arttırmadığı gözlemlenmiştir.

Halk tıbbında kan kolesterolü ve basıncını kontrol için, ağrı kesici, idrar yolları enfeksiyonlarında, midevi ajan olarak ve gut hastalığında kullanılmıştır.

Çoban çökerten otunda bulunan saponinlerinin güneş ışığı UVB’nin sebep olduğu kanserden koruyucu etkisi deneysel olarak gösterilmiştir. Çoban çökerten otundan ayrıştırılan bir proteinin böbrek taşı oluşumunu engellediği saptanmıştır.

Yorum yapın