CV hazırlama püf noktaları

Photo of author

By Bilgio.Net

İş ararken elinizin altında bir CV bulunması gerekir. Her ne kadar bazı firmalar mülakatı esas alıp CV’yi formaliteden istiyor gözükseler de işin aslı hiç de öyle değildir. Dolu bir CV iş görüşmesinde mülakat puanınızı en az yüzde 20 etkileyecektir.

CV formu doldururken sıfırdan bir şeyler hazırlamanıza gerek yoktur. Arama motoruna hazır CV örnekleri yazdığınızda karşınıza yüzlerce form çıkacaktır. Onlardan birini indirip içini kendi bilgilerinizle doldurabilirsiniz.

Ama CV hazırlamanın bazı püf noktaları vardır. Bunlara dikkat ederseniz CV’niz size bir miktar avantaj sağlayacaktır.

CV’niz tek sayfa olsun

Her katıldığınız kursu veya merakınızdan başladığınız her uğraşı CV’nize yazmak zorunda değildir. Karşı taraf ne arıyorsa onlara öncelik vererek ve güçlü yanlarınızı öne çıkaracak şekilde bir sayfalık CV hazırlayın.

Birkaç sayfalık CV’ler insan kaynakları sorumlusu tarafından aynı konsantrasyonla okunmayacaktır. Aynı iş yerine sizden başkaları da CV vereceği için çok sayfalı CV’ler yüzeysel okunmaya maruz kalacaktır. Tek sayfa CV’ler daha dikkatli okunur.

CV üslubunuz ciddi olsun

CV’yi hazırlarken şen şakrak, hatta matrak bir gününüzde olabilirsiniz ama karşı taraf bunu ciddiyetsizlik olarak algılayıp puan kıracaktır. İş görüşmesine giderken ciddi kıyafetler giyin, CV’nizi de ciddi bir tarzda yazın. Genel geçer hobilere veya gereksiz bilgilere de yer ayırmayınız.

Yazım hatası yapmayınız

CV’niz sizi işe almalarında bir etken olacaktır. Basit bir harf hatası bile sizi yakabilir. Bu yüzden çalakalem CV doldurmayın, yazdıklarınızı daha sonra okuyun hatta bir yakınınıza okutun ve imla hatası var ise düzeltin.

Çok ayrıntılı kişisel bilgiler vermeyiniz

Bir işyerine bıraktığınız CV’de yazan bilgiler daha sonra kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. TC kimlik numarası gibi bilgileri yazmak gereksizdir, ayrıca sonradan size sıkıntı oluşturabilir.

Yorum yapın