Deprem Nedir ? Deprem Nasıl Oluşur ?

Deprem halk arasında ise zelzele olarak tabir edilen,yer kabuğunda oluşan sismik dalgaların yeryüzünü sarsma olayına verilen addır.Depremlerin büyüklüğü sismograf ile ölçülür.Deprem olaylarını inceleyen bilim dalına verilen ad ise Sismoloji’dir.

Bulunduğu yere göre ciddi mal ve cab kayıplarına sebebiyet veren depremi önceden tahmin etmek mümkün değildir.Ancak alacağımız kbazı tedbirler ile bu zararların biraz olsun önünne geçmiş oluruz.

Dünya’da her yıl 500.000 civarında deprem olayı meydana gelmektedir.Bunların 100.000 kadarı hissedilmektedir.Guetelema,Şili,Peru,Türkiye,Japonya ABD gibi ülkelerde ııklıkla ve ufak ölçekli bir çok deprem meydana gelmektedir.

Deprem Nasıl Oluşur ?

Depremler genellikle yeryüzünün 12 km altında bulunan elastik kısımla üst kabuk içerisinde oluşur.Daha da derinlere inildiği zaman sıcaklık arttığı için yer değiştirme hareketi sarsıntı şeklinde değilde genellikle depremsiz bir şekilde turulur.

Elastik olan üst kısımda her yıl bir kaç cm’lik kayma meydana gelmektedir.Bu kaymalar uzun yıllar birikerek büyük bir kaymalara neden olurlar.Bu büyük kaymaların yüksekliği birkaç metrelik uzunluğa eriştiği zaman yerzüne Deprem adını verdiğimiz sarsıntılar meydana getirmektedirler.

Artçi Deprem Nedir ?

Artçı deprem ana depremden sonra meydana gelen küçük ölçekli depremlerdir.Artçı depremler genellike ana depremin olduğu bölgede gerçekleşirler.Şiddet olarak ana depremden düşüktürler.Eğe artçı deprem ana depremden yüksekse eğer o artçı deprem değil o ana depremdir.

Deprem Çeşitleri Nelerdir ?

  1. Tektonik Depremler : Yerüzünde oluşan sarsıntıların %90’lık kısmını bu Tektonik depremler oluşturmaktadır.
  2. Volkanik Depremler : Volkan patlamaları sonucu meydana gelen deprem çeşididir.
  3. Çöküntü Depremleri : Çöküntü depremleri yer altında oluşan boşlukların tavanlarında oluşan toprağın erimesi,yumuşaması ya da çökmesi sonucunda meydana gelen deprem çeşididir.
  4. Tsunami Sonucu Meydana Gelen Depremler : Bu depremler genellikle denizin altına meydana gelir ve bu sarsıntılar nedeniyle büyük dalgalar meydana gelmektedir.

Depremden Korunma Yolları Nelerdir ?

  • Öncelikle oturduğunuz mekanı inceleyip kendinize kaçış yolu belirleyiniz.Deprem sırasında bulunduğunuz ortamı 10-15 saniye arasında terketmeniz çok önemlidir.
  • Eğer 10-15 saniye içerinde bulunduğnuz ortamı terkedemiyorsanız merdiven ve merdiven boşluklarından uzak durunuz.Sakın deprem sırasında asansöre binmeyiniz.
  • Oturduğunuz yer ya da deprem sırasında bulunduğunuz ortam 1.kattan yüksekse sakın atlamayı denemeyin.
  • Deprem sırasında evinizde iseniz etrafa düşecek olan eşyalardan korunmak için masa altına girebilrsiniz.Ancak masa altına girmeniz tavan çökmelerinde işe yaramayacağı için ölüm rsikiniz artabilir.Bunun yerine çelik kasa,çamaşır ve bulaşık makineleri gibi eşyaların yanına sığınabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here