Topuk Dikeni Nedir ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Topuk dikeni ayak kısmının altından bulunan bir tendonun kısalması sonucu ortaya çıkan bir hastalık türüdür.Topuk dikeni genellikle kemik hastalığı olarak anılsada öyle değildir.Topuk dikeninin nedeni ayağımızı hareket etmeye yardımcı kasın topğa yapışması sonucu hissettiğimiz ağrı olarak söyleyebiliriz.

Topuk Dikeni Kimlerde Görülür ?

Topuk dikeni herkeste görülebilir.Ama en çok topuk dikeni hastalığına yakalanan kişiler şunlardır;

  • Yüksek kilo problemi olanlar
  • Düz taban olanlar
  • Ayağından yürüme bozukluğu olan insanlarda daha çok görüldüğü gözlemlenmiştir.

Topuk Dikeninin Belirtileri Nelerdir ?

Topuk dikeninin belirtilerinin başında sabah yataktan kalktığımızda ya da uzun süre bir yerde oturduğumuzda kalkıp yere bastığımız zaman oluşan şiddetli ağrı,topuk bölgesinde yırtılma hissi,yürümemizi engelleyecek oranda batma hissi gibi nedenleri vardır.İlk zamanlarda yürümeye başladığımız zaman geçen bu ağrılar tedavi edilmediği sürece kalıcı olarak kalabilmektedir.

Topuk Dikeni Tedavisi Nelerdir ?

Topuk dikeni tedavisinde ilk olarak hastanın yere düzgün basabilmesi için özel tabanlık kullanmasıdır.Taban kullanılmasından sonra aişl tendonunun gelişmesi için özel egzersiz programları uygulanmaktadır.

Eğer topuk dikeninde yukarıda saydığımız tedavi yöntemleri olumlu sonuç vermediği zamanlarda genellikle altı hafta süren fizik tedavi uygulaması yapılmaktadır.Yinede bu şikayetler geçmez ise en son çare olarak kortizon ve trombosit enjeksiyonu yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here