Direksiyon sınavında Dideral ilaç kullanan kullananlar yorumları

Photo of author

By Bilgio.Net

Direksiyon sınavından geçememek, ehliyet almak isteyenlerin en büyük korkusudur. Yazılı sınavdan başarılı bir şekilde geçenlerden çoğu direksiyon sınavında zorlanmaktadır. Eğer daha önceden pratiği var ise o başka. Fakat araba kullanmayı ehliyet kursunda öğrenmeye çalışmış ise kısıtlı zamanda kişinin öğrenebilecekleri sınırlı. Ayrıca direksiyon sınavında komisyonun nelere dikkat ettiğini bazıları sonradan öğreniyor ve bu sebeple basit hatalardan direksiyon sınavından kalabiliyorlar.

Direksiyon sınavına giren kişilerin çoğu eninde sonunda bunu geçiyor. Aslında endişelenecek bir şey yok. İlkinde kalsanız bile size 3 tane daha sınav hakkı veriyorlar. İlkinde kalanlar çoğunlukla 2 veya 3. de geçiyorlar.

Bununla birlikte direksiyon sınavını bir türlü geçemeyen bir kesim var ve bunların çoğu heyecanlarını kontrol edemedikleri için kalmaktadırlar.

Yani dersteyken aracı kullanabilen birisi, direksiyon sıvanınca ellerinin, bacaklarının titremesine mani olamıyor, heyecandan sinyal vermeyi, aynaları kontrol etmeyi unutuyor.

Direksiyon sınavından kalanların bir kısmı L park meselesinden kalıyorlar. Sonraki girdiklerinde akılları L park işinde olduğu için bu sefer de araca ilk binerken ve kaldırırken yapması gereken temel şeyleri unutuyorlar.

Direksiyon sınavında kişinin baş düşmanı heyecan oluyor. Heyecanlarını yenemeyen kişiler bildiklerini de icra edemiyor ve direksiyon sınavında kalıyorlar. Bazı kişiler, kişilik yapısı itibariyle korkmaya, kaygılanmaya ve aşırı heyecanlanmaya çok yatkın oldukları için ne kadar pratik yaparlarsa yapsınlar aşırı heyecan nedeniyle sınavı veremiyorlar.

Direksiyon sınavında yaşanan aşırı heyecan nedeniyle bazılarının bulduğu formül, sınavdan önce Dideral içmek. Dideralin heyecanı yatıştırdığına ve sakinleştirdiğine inanıyorlar. Bkz. Dideral sakinleştirici mi ?

Bu makalede direksiyon sınavında Dideral ilaç kullanan kullananlar yorumlarını bulacaksınız. Yorumlarda yer alan bazı ipuçları sınavı geçmede işinize yarayacaktır.

Direksiyon sınavında Dideral ilaç kullanan kullananlar yorumları

D.G “Direksiyon sınavından 3 kere kalmıştım. Her seferinde sebebi farklı idi. İlkinde öyle heyecanlanmıştım ki, daha emniyet kemerimi bağlamadan, kapıyı bile kapatmadan kontağı çevirmiştim. Ayna sinyal olayı zaten unutmuştum. Meğer önce onlar arabayı çalıştır deyinde kontağı çevirecekmişim.

Birkaç hatayı kombo şeklinde art arda yapınca ehliyetçi adam, daha yola bile çıkmadan, in arabadan dedi. Sinirliydi. Daha temel şeyleri bile bilmiyorsun dedi.

Aslında ben araç kullanmayı biliyordum ve heyecanım olmasa tek seferde direksiyon sınavını geçebileceğimi düşünüyordum. Ama daha sınavın başında böyle bir şey yaşamam psikolojimi etkiledi.

İkinci direksiyon sınavında ilk sınavda yaşadıklarım nedeniyle aşırı derecede gergindim. İki elimle direksiyonu tutmaya çalışıyordum. Çünkü hayatımda ilk kez ellerim titriyordu. Direksiyon sınavını vermek benim için onur meselesi olmuştu.

Bu sefer her şeyi düzgün yapıyordum ama yine ilkinde olduğu gibi aşırı heyecanlıydım. Bana 25 metre geri gitmemi söylemişler. Ben de yavaşlayıp usulca 20-30 metre ileri gittim. Heyecandan geri yerine ileri anlamışım.

Daha sonra arkadaki, yine 25 metre geri deyince ben yine ileri anladım ve 25 metre civarı ilerledim. İçimden de niye böyle yaptırıyorlar diyorum. Meğer heyecandan kulaklarım bile bana ihanet ediyormuş.

Daha sonra ileri değil geri dedi. Geri lafını duyunca ben geri gitmeye başladım. Epey gittim. Bir süre sonra ne yapıyorsun diye sordular. Geri gidiyorum dedim. Kaç metre oldu dediler. Bilmem dedim. Biri sende zeka geriliği var mı dedi.

Ben nazik olmaya çalıştım ama bana neden  hakaret ettiğini anlamadığım için “öyle mi görünüyorum?” diye sordum. “Öyle görünüyorsun” dedi bayan. Yaptığım hataların farkında olmamam ve ilkinde görevlinin beni rencide etmesi, ikinci sınavda yeniden hakarete uğramam nedeniyle, direksiyon sınavını gayet başarılı sürdürdüğüme inandığım için arabayı durdurdum ve indim.

Onlara da inmeleri sert bir şekilde rica ettim. İndiler. Başta meseleyi izah etmelerini bekleyecektim ama o an o denli sinirlenmişim ki daha açıklamalarına fırsat vermeden, rüşvet mi lazım, kazık mı saplayayım, size ne lazım bilmem nenin çocukları diye saydırmaya başladım.

Neticede direksiyon sınavının ikincisinde de kaldım. Araçtakiler olay olduktan sonra durumu açıkladılar ama beni bıraktılar.

Direksiyon sınavına 3. kez girince ilk iki sınavdan ötürü aşırı gergindim ve inşallah halden anlayan biri gelir diyordum. Heyecandan bacaklarım titriyordu. Neredeyse debriyaja basamayacak haldeydim. Biri kimliğimi sordu. Heyecandan evden kimliğimi almayı unutmuşum.

Kimliğimi arayıp bulamayınca sinirlendim ama sakin olmaya çalıştım. Bu sefer kimliksiz olsun zaten arabayı kullandığıma  bakmıyor musunuz dedim.

Peki ama ehliyet alacak kişi sen misin, nereden bileyim dediler. Ben direksiyon sınavında kalacağımı bilsem de en azından performans sergilemek istedim ve istenilenleri yaptım.

Kimliğin yanında olsaydı sınavı geçmiştin ama maalesef kaldın dediler. Direksiyon sınavının 3. sünde de aşırı heyecana bağlı sebeplerden kalmıştım.

Direksiyon sınavına girmeden önce bu sefer eczaneye gidip heyecan giderici Dideral aldım ve sınava bir sat önce kullandım. 4. Sünde başarılı oldum. Heyecanım nispeten azdı.”

Ş.S “Ehliyet kursundaki sınıfımdaki arkadaşlarda biri eczaneden Dideral almış, sınavdan önce akide şekeri gibi ağzına at bi tane heyecanını yener dedi. Herkese Dideral dağıttı. Sınıftan bir kişi hariç hepimiz direksiyon sınavını geçtik.

Ama ben Dideral’in etkisi olup olmadığından emin değilim. Direksiyon sınavında yine de heyecanlandım çünkü.”

M.E “İlk direksiyon sınavında başarısız olmuştum. Kaygımı gidersin diye eczaneden Dideral aldım ve sınavdan önce bir tane ağzıma attım. Sınav başlamasına yakın etkisini görmeyince bir tane daha attım. Yine etkisi yok. Komisyon gelince beni heyecan bastı çaktırmadan iki tane daha yuvarladım.

Kaygı ve heyecan yine vardı, o şekilde sınava başladık. Sınav aslında iyi gidiyordu. Rampada kalkışı bile başarmıştım. Yolda giderken baş dönmesi, göz kararması başladı. Tansiyonum düştü galiba dedim. Biraz ara verdik.

Biraz bekledik, ben kendimi toparlayamayınca sınavı tamamlayamadım ve kaldım. Dideral kullanmasam belki sınavı geçecektim. İlaç tansiyonumu düşürdü. Meğer eczacının bana kaygı giderici diye verdiği ilaç tansiyon ilacıymış. Tavsiye etmiyorum. Kullanmayın.”

T.Y.” Bir tanıdığımdan Dideral’in heyecanı yatıştırdığını duymuştum. Aslında kalp ilacı ama heyecanı da yatıştırıyor dedi. Sınavdan önce iki tane aldım ama belirgin bir etkisini göremedim.”

U.Ç “Direksiyon sınavında heyecan yapmamam için Dideral önerdiler. Aslında heyecanlı biri değilim zaten. Sınavdan bir saat önce bir tane içtim. Sınav başladı. İlacın etkisi olup olmadığını tam anlayamadım. Sınavı geçmişim. Sınavdan sonra kendimi garip hissettim ve gece uykum kaçtı. Sanırım ilacın yan etkileri. Gerek yok bence bu ilaca.”

Yorum yapın