Dizel araçlarda motor üflemesi nedir

Photo of author

By Bilgio.Net

Araçların hareket etmesi ve istediğimiz hizmeti bizlere sunabilmeleri için en önemli parça motordur. Motor ne kadar yüksek güç sağlarsa o kadar hızlı gitme şansınız olacaktır. Tabi motor performansı aracın diğer aksamları ne kadar iyi olursa olsun çalışmazsa diğerlerinin hiçbir özelliği olmayacaktır. Motor bakımının yanı sıra motor sürekli olarak kontrol edilerek bir sorun olup olmadığı veya olabileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Motorda sorunun başlangıcı olarak genelde üfleme kabul edilir. Bu sorunun başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle motorunuzda üfleme olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı anlatmadan önce üflemenin neden ortaya çıkacağına birlikte bakalım.

Motorda Üfleme Neden Oluşur?

Motorun gücünü ortaya çıkarması için gözle göremediğimiz iki parça çok büyük öneme sahiptir. Bu parçalar segman ve pistonlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar düzenli olarak hareket ederek ateşleme işlemini gerçekleştirerek gücün oluşturmayı sağlayacaktır. Segman ve pistonlar devamlı olarak çalıştıkları için bir noktada aşınmaya başlayacaklardır. Bu ortaya çıkmaması gereken havanı yani yanması gereken havanın pistonlar arasından geçerek motor kapağının üzerinden dışarıya üflenmeye başlar. Bu basınç kaybı nedeniyle motor giderek daha çok aşınacak ve zamanı geldiğinde ise büyük bir sorun yaşanacaktır. Bu da motor iflas etmesi sorunudur. O an geldiğinde yapacağınız şey çok para harcamaktan başka bir şey olmayacaktır.

Motor Üflemesi Sonuçları Nelerdir?

Motor üflemesi başlangıçta çok fazla sorun ortaya çıkarmasa da zaman içerisinde motor nedeniyle gerekli performansı kazanma şansınız olmayacaktır. Bu durum devam ettikçe ve fark edilmeden kullanılması ile birlikte yağ daha çok içeride yanmaya başlayacaktır. Yağ yakan motoru egzoz kısmından rahatlıkla fark edebilirsiniz. Motorun yağ yakması etrafa vermiş olduğu kokudan da anlaşılır. Bu durumun yaşanmaya başlaması ile birlikte motorun ömrünün çok kısa olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanacak daha ciddi bir sorun olmadan yapmanız gereken ilk işlem olarak motorunuzu hızlıca rektefiye ettirmek olacaktır.

Motorun üflediğini acemi bir sürücü bile motor rolantide çalışırken motor üst kapağını açarak rahatlıkla fark edebilir. Tabi bu konuda hiçbir tecrübe ve bilginiz yoksa yakın bir oto sanayiye giderek çekişten düşen aracınızın neden bu şekilde olduğunu kontrol ettirebilirsiniz. Eğer bu konuda doğru bir ustayı ziyaret ederseniz sizlere doğru şekilde yardımcı olacaklardır. Ancak günümüzde araç motorunun rektefe ihtiyacı olup olmadığını anlamak için silindir kompresyon testi yapılmaktadır. Bu test sayesinde motorun ne durumda olduğu daha net bir şekilde fark edilecektir. Motorun bu durumunun fark edilmesi ile ileri de daha ciddi sorunların olmasının önüne geçilmiş olacaktır. Birçok firma araç motorlarına uzun ömür biçse de hepsinin belirli bir kullanım süresi bulunduğu unutulmamalı ve bakımları, kontrolleri doğru şekilde yapılarak sorun daha çok büyümeden önüne geçilmelidir.

Yorum yapın