Anne karnında bebeğin saçları ne zaman çıkar

Photo of author

By Bilgio.Net

Bebek anne karnında gelişirken ebeveyn de merak halindedir. Acaba boylu poslu mu olacak, yoksa çelimsiz mi doğacak, kız mı yoksa erkek mi olacak veya sarışın mı esmer mi olacak merak edilir. Hamilelikte yaşanan şikayetlerden birisi mide yanmasıdır. Halk arasında hamileliğe bağlı mide yanması şikayetlerinin bebeğin saçlarının çıkıyor olmasından kaynaklandığı yönünde bir inanç vardır.

Ama az buçuk insan anatomisinden anlayanlar bebeğin saçının çıkmasıyla mide şikayetlerinin alakasının olamayacağını bilir. Çünkü bebek midede gelişmemektedir. Midede gelişseydi anneler bebeklerini bağırsaklarından doğururlardır.

Hamilelikteki mide yanmasının hamileliğe bağlı hormonlar nedeniyle mideyle yemek borusunun arasındaki kasları gevşemesine bağlı mide asitlerinin geriye doğru (yemek borusuna) kaçması sonucu olduğu bilinmektedir.

Fakat mide şikayetlerinin yaşandığı dönem ile bebeğin saç çıkarmaya başladığı dönem birbirine yakın zamanlar olabilir.

Bebek hangi ayda ne kadar gelişir özetle şöyledir:

2. Ay

Bebek henüz çilek büyüklüğünde 2,5 santim boyundadır. El ve ayakları belli olmaya başlar.

3. Ay

Bebeğin yüzü insan yüzüne benzemeye başlar. Boyu 6 santime ulaşır. Organları şekillenir, saç folikülleri de bu dönemde oluşmaya başlar.

4. Ay

Kulak ve tırnakları dahil bebeğin tüm organları oluşur. Böbrekler çalışmaya başlar. Bebeğin ağırlığı 250 grama çıkar.İnce saçlar çıkmaya başlar.

5. Ay

Bolca tekme attığı dönemdir. Uyur ve uyanır.Göz kapakları gelişir. Bu dönem bebeğin beyni ciddi derecede gelişir. Bebeğin kilosu 500 grama çıkar.İnce saçlar çoğalır.

6.Ay

Bebeğiniz minyatür bir bebeğe benzer. Karna ışık tutulursa ona doğru yönelebilir.Gözlerini açıp kapatabilir, hıçkırabilir. Ağırlığı da 800-900 grama ulaşır.Saçlar uzar.

7. Ay

Bebeğin boyu yaklaşık 35 cm olmuştur. Tekmeleri daha belirgin hissedilir. Cildi kırmızı ve kırışıktır.

8. Ay

Tekmeleri daha da şiddetlenir. Sesleri duyabilir, karanlık ile aydınlığı fark edebilir.Amniyon sıvısı fazladır. Ağırlığı 2 kilogramı geçer.

9. Ay

Bebek büyüdüğü için hareket alanı daralır. Eskisi kadar tekme atmaz. Bebek kilo alır ve tombullaşır. Boyu 50 cm civarındadır.

Anne karnında bebeğin saçları ne zaman çıkar

Bebeğin saç foliküllerinin oluşmaya başlaması 3. ayda başlar. Ama bu hemen saçların oluşacağı manasına gelmez. İlk saçlar çok ince olarak 4. ve 5. aylarda çıkmaya başlar.6. ayda saçlar biraz daha uzar. Fakat saçlar ultrasonda tam olarak görünmeyebilir. Bu yüzden bebeğin saçlı doğup doğmayacağını, kafasında ne kadar saçla doğacağını önceden kestirmek zor olabilir.

Yorum yapın