Doğum kontrol hapı saç uzatır mı ?

Photo of author

By admin

Çoğu ilaç gibi doğum kontrol haplarının da yan etkileri bulunmaktadır. Doğum kontrol hapları bazı kadınlarda saç incelmesine veya saç dökülmesine neden olurken bazı kadınlar da doğum kontrol haplarını şampuana karıştırarak saç uzatmak için kullanmaktadırlar.

Doğum kontrol hapı saç uzatır mı ?

Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonlarını etkilemektedir. Normalde östrojen seviyesindeki artış kadının adet döngüsü sırasında olgun bir yumurtanın yumurtalıklarını terk etmesini sağlar. Buna yumurtlama denir.

Doğum kontrol hapları ise yumurtlamayı engeller ayrıca rahim etrafındaki mukusu kalınlaştırarak spermin yumurtaya kadar ulaşmasını zorlaştırır.

Doğum kontrol hapları ayrıca rahim iç yüzeyini değiştirerek döllenmiş yumurtanın yapışmasını engeller.

Doğum kontrol hapları kadındaki hormonları etkilediği için doğum haplarına başlarken veya bıraktıktan sonra hormonal dalgalanma nedeniyle geçici saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Kullanmadan önceki hali

Saç büyümesinin üç evresi bulunmaktadır:

  1. Anajen evre: 2 yıl ile 7 yıl arası süren saç uzama evresidir.
  2. Katajen evre: Anjen evreden sonra gelen ve 10-20 gün süren geçiş evresidir. Bu evrede saç büyümesi yavaşlar ve durur.
  3. Telojen evre: Katajen evreden sonra gelen ve saçların artık uzamadığı 25-100 günlük evredir. Bu evreden sonra saç dökülür.

Doğum kontrol hapları saçın uzama evresini kısaltır ve telojen evreye daha çabuk geçilmesini sağlar. Bu da geçici saç dökülmesi sorunlarına yol açar.

Ailesinde kellik sorunu olan kişilerde doğum kontrol hapına bağlı saç dökülmesi şikayetleri yaygın olarak yaşanmaktadır.

Öte yandan hormonal nedenlerle kellik, saç dökülmesi, saç seyrelmesi gibi sorunlar yaşayanlarda bazı doğum kontrol hapları saçların gürleşmesini ve uzamasını sağlayabilmektedir.

Bazı kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri adrojen hormonlarının gereğinden fazla salgılanmasıdır. Bu sorunu yaşayan kadınlara androjen üretimini azaltan ilaçlara ek olarak doğum kontrol hapları da reçete edilmektedir.

Bazı doğum kontrol hapları kadınlarda kellik tedavisine yardımcı olarak kullanılırken bazı doğum kontrol hapları ise bu konuda işe yaramaz.

Saç dökülmesini önlemek ve daha hızlı uzamasını sağlamak için androjen indeksi düşük doğum kontrol hapları kullanılır. Androjen indeksi yüksek doğum kontrol hapları saçların dökülmesine yol açabilmektedir.

Kullandıktan sonraki hali

Doğum kontrol hapı saçı kaç cm uzatır ?

Saç uzaması için doğum kontrol hapı kullanıldığında bunun pozitif netice vereceğinin bir garantisi bulunmamaktadır.

Saç sorunları, hormonal nedenlerle oluşabildiği gibi bağışıklık sistemi hastalıkları veya genetik sebeplerle de oluşabilmektedir.

Stres, mevsimsel sebepler, kullanılan ilaçlar, saç derisinde enfeksiyona neden olan mikroorganizmalar, kötü beslenme ve daha bir çok sebep saç sorunlarına sebep olabilmektedir.

Bu nedenle sorunun kaynağını bilmeden hormonları etkileyen bir ilacı kullanmak doğru değildir. Ayrıca yukarıda açıklandığı üzere doğum kontrol hapları etken maddelerindeki farklılığa göre saç uzamasını pozitif veya negatif etkileyebilmektedir.

Eğer saç dökülmesi, uzamaması gibi sorunlar hormonal ise ve doğru doğum kontrol hapının doğru miktarda ve sürede kullanıldığı takdirde saçta ayda 4-10 mm ekstra uzama sağlanabilmektedir.

Saçlarda doğum kontrol hapı mucizesi

Zaman zaman internet odaklı haber sitelerinde “saçlarda doğum kontrol hapı mucizesi” benzeri başlıklar atılarak bilimsel olarak kanıtı olmayan doğum kontrol hapı ile saç uzatma yönteminden bahsedilmektedir.

Formül şudur:

Altı yedi adet doğum kontrol hapını ezip şampuana ekliyorsunuz ve saçınızı onunla yıkıyorsunuz.

Bu formülde başlıca iki bilinmeyen bulunmaktadır:

Birincisi; Doğum kontrol hapı normalde oral yolla alınmaktadır, cildin bu ilacı emilimi ne derece olacaktır ve ne derece etki edecektir ?

İkincisi;Doğum kontrolü hapı saç derisinden alındığında ne gibi yan etkilere yol açacaktır ?

Bu soruların cevabı verilemediği için şampuana doğum kontrol hapı koymak gibi bir uygulamayı denemeyiniz.

Doğum kontrol hapı saça nasıl uygulanır ?

Doğum kontrol hapı belli koşullarda saç uzatmada etkili olabilmektedir. Fakat bunun yöntemi doktorunuzun önerdiği saç uzatma-güçlendirme tedavisine ilave olarak oral yolla doğum kontrol hapı kullanılması şeklindedir.

Eğer doktorunuz sizin için bu şekilde bir tedavi yöntemi önerdiyse uygulayınız. Aksi takdirde, şampuana doğum kontrol hapı koymak veya ihtiyacınız yok iken doğum kontrol hapı kullanmak gibi yöntemlere başvurmayınız.

Doğum kontrol hapı saç uzatır mı kullananlar ne diyor ?

Saç uzatmak için doğum kontrol hapı kullananlardan bir çoğu yeterli etkiyi görememiş veya hiç etkisini görememiştir. Fakat istediği etkiyi olumlu etkiyi görenlerin sayısı da az değil.

Ancak doğum kontrol hapını şampuana koyup kullananlar ve olumlu sonuç alanlardan bazıları saç çıkarıcı başka karışımları da kullanıyorlar veya doğum kontrol hapı-şampuan karışımına çam terebentini, bal veya başka bir besleyici madde ile daha karıştırıyorlar.

Ayrıca bazıları bir kutunun tamamını şampuana boşaltarak denemiş, bazıları daha az doğum kontrol hapı eklemiş.

Bu yöntemi deneyip olumlu sonuç alanlar saç uzatmaktan ziyade saçların gürleşmesi ve canlanması konusundan memnundurlar.

Şampuana doğum kontrol hapı koymak zararlı mı ?

Bu karışımı kullananlar genellikle tüylenme endişesi yaşamaktadırlar ancak bu konuda olası iki zarar;

  1. Hormonal dengeye zarar vermesi,
  2. Saç derisini tahrip etmesi,

Dir.

Hangi doğum kontrol hapı işe yarıyor?

Saç çıkarıcı etkisi olan doğum kontrol haplarının androjen indeksi düşük olması gerektiğini belirtmiştik. Aşağıdaki etken maddeleri içeren doğum kontrol hapları saç uzatmasında etkilidir.

  • Desogestrel-etinil estradiol
  • Noretindron
  • Noretindron-etinil estradiol
  • Norgestimate-ethinyl estradiol

Etken maddeleri drospirenon ve etinilestradiol olan Yasmin doğum kontrol hapı da saç uzatmada etkilidir.

Şampuana çam terebentin ve doğum kontrol hapı koymak

Saç çıkarmak için şampuana çam terebentin ve doğum kontrol hapı ekleyenler vardır. Çam terebentini saçların daha parlak ve bakımlı görünmesini sağlamaktadır.

Doğum kontrol hapını bıraktım saçım çok dökülüyor

Doğum kontrol hapını bıraktım saçım çok dökülüyor diyorsanız bu normal bir durumdur. İlacı bırakmış olmanız hormonal dalgalanma yaratmış olabilir. Geçici bir durumdur. Yaklaşık 1 ay sonra saçlarınızdaki dökülme duracaktır.

Erkek tipi saç dökülmesi doğum kontrol hapı işe yarar mı ?

Erkek tipi kellikte androjen hormonları etkilidir. Doğum kontrol hapları androjen hormonu fazlalığını dengeleyebilir. Ancak doktora danışmadan doğum kontrol hapı kullanılması sakıncalı sonuçlar doğurabilir.

Yorum yapın