Dünya’nın En Çok Söylenen Şarkısı Hangisidir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Dünya’nın En Çok Söylenen Şarkısı Hangisidir ?

Bütün dünyada şimdiye kadar en çok söylenmiş ve hatta hala da söylenmeye devam eden şarkı tabiki de ”İyi Doğdun” ya da ”Mutlu Yıllar Sana” şeklinde söylenen doğum günü şarkısıdır.Peki bu şarkının bu kadar önemli ve herkes tarafından dilden dile dolaşmasının nedeni nedir ?

Öncelikle bu şarkı yapılırken yapan kişiler bunun doğum günü için söyleneceğini bilmiyorlardı.1893 yılında Amerika’nın Kentucky eyaletinde öğretmen olan iki kız kardeşin öğrencilerin sabah okulda söylemeleri için bestelediği bir şarkıdır.Orjinal adı ”Good Morning To All” yani ”Herkese Günaydın” idi.

İki kardeşten biri olan Mildred Hill bu şarkının müziğini yapan isimdi.Hill öğretmenlikten kalan zamanlarda kiliselerde org,konserlerde ise piyona çalmakta idi.Şarkının sözlerini ise Mildred Hill’den dokuz yaş küçük olan kardeşi Patty Hill yazmıştı.Mildred 1916 yılında 57 yaşında hayatını kaybetti.Hill ldükten bir kaç sene sonra bestelediği bu şarkı ”Happy Birthday” olarak söylenmeye başladı.

Hill kardeşler bu şarkının telif haklarını 1893 yılında almalarına rağmen Robert Coleman isimli biri bu şarkının bestesindeki sözlerini değiştirerek doğum gününde söylenen hale yani ”Happy Birthday To You” getirmiştir.Değiştirdiği bu şarkı zaman içinde o kadar popüler bir hale geldi ki ilerleyen zamanlarda bu şarkının asıl bestecileri unutulmaya başlandı.

O zamana kadar her yerde bu şarkı çalınmaya ve söylenmeye devam edildi.Ta ki Broadway’de bir müzikalde söylenene kadar.O güne kadar sesi çıkmayan üçüncü kardeş olan Jessica bu şarkı yüzünden mahkemeye başvurdu.Mahkemede bu şarkının bestesinin ve müziklerinin kendilerine ait olduğunu ispat etti ve şarkının tüm telif haklarını ailesine kazandırdı.Mahkemeden sonra bu şarkının ticari amaç taşıyan bir yerde söylenmesi halinde aileye telif hakkı ödenmesi gerekecekti.

Aslında bu haber bütün dünyayı şoke etti.O zamana kadar bütün telefonla müşterilerine doğum günü şarkısını dinleten tanıtım ve pazarlama şirketleri bundan vazgeçti.Müzikaller bu şarkıyı repertuarlarından çıkardılar.

Günümüzde ise bu şarkının telif hakkı Warner/Chappel Müzik şirketindedir.Ticari amaçla kullanıldığı her yerde şirkete telif hakkı ödeme zorunluluğu vardır.Bu telif hakkından elde edilen miktar yılda ortalama 1 milyon dolardır.

Yorum yapın