Dünyanın En Tuzlu Suyu Nerede Bulunmaktadır ?

Çok az bir genel kültür bilgisine sahip olan insanlar hemen akıllarından Lut Gölü diye geçireceklerinden eminim.

Ama dünyanın en tuzlu suyu Lut Gölü’nde bulunmamaktadır. Dünyanın en tuzlu suyu Antartika’nın kuzeydoğusunda yer alan Kuru Vadiler’de yer alan Don Juan göletinde bulunmaktadır. Burası Don Juan Gölü olarak anılmasına karşın derinliği sadece 15 cm olduğundan dolayı sadece bir su birikintisinden başka bir şey değildir. Don Juan göletinde bulunan su o kada tuzludur ki, havanın sıcaklığı -50 derece olsa bile asla donmaz. Çünkü bu suyun içeriğinin % 40’ı tuzdur. Bu tuz oranı, normal bir deniz suyunun 18, Lut Gölü’nde bulunan suyun yaklaşık iki katıdır. Lut Gölünde bulunan suyun tuzluluk oranı okyanusta bulunan suyun oranından yaklaşık 8 katı daha tuzludur.

Bu Don Juan Göleti 1967 yılında tamamen tesadüf eseri bulunmuştu. Bu göletin ismi ise, oraya araştırmaya giden ilk ekibi taşıyan ve  Amerikan Donanma Helikopteri pilotları olan Donald Roe ve John Hickey’in isimleri verildi. (Don John, İspanyolca Don Juan)

Burası dünya üzerindeki en ilginç su birikintilerinin başında gelmektedir. Çünkü Kuru Vadileri’nin adından da anlaşılacağı gibi en kuru ve en soğuk yer olduğunu düşünürsek burada bir suyun bulunması bile çok şaşırtıcı bir durumdur. Buradaki su, yağmur veya kar sularından oluşması için çok elverişsiz bir yer. Buradaki su, yer altından çıkıp yüzeye ulaştığı zaman buharlaşarak tuzluluk oranı da artmış oldu. Bu kadar elverişsiz ortama rağmen, bilim adamlarının bu su üzerinde yapmış oldukları incelemeler sonucunda içinde yaşam belirtileri bulunca oldukça hayrete düştüler. Suyun içerisinde gelişmekte olan bir bakteri, maya ve mantarlara ev sahipliği yapan uzun mavi-yeşil algler bulunuyordu.

Bilim adamları daha sonra bu suyu yeniden araştırmaya geldiklerinde suda önemli derecede azalma ve ayrıyeten suyun içerisinde canlı kalmadığını gözlemlediler. Aslına bakılırsa bu bile dikkate değer bir durumdu, çünkü suyun içerisinde hala nitroz oksit gazı yani bilinen adıyla gülme gazı bulunuyordu.  Eskiden bu gazın meydana gelmesi için canlıların var olması gerektiğine inanılırdı, ama günümüzde bunun göletteki tuz ile çevrede bulunan bazalt kayaların bir reaksiyon oluşturarak bu gazı meydana getirdiği düşünülmektedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here