Dünyanın En  Yaşanabilir Şehirleri Hangileridir?

Melbourne sakinleri, dünyanın en yaşanabilir şehrinde bir yıllarını daha geçirirken, Economist İstihbarat Birimi tarafından hazırlanan Küresel Yaşanabilirlik Rapuru’nun 2015 sonuçlarına göre, 57 şehir yaşanabilirlik niteliğini kaybetti.

140 şehirde güvenlik, sağlık, eğitim kaynakları, altyapı ve çevre gibi 30 unsuru dikkate alınarak yapılan sıralama, 2010’dan bu yana istikrar ve güvenlikteki % 2,2’lik düşüş sebebiyle dünya çapında yaşanabilirliğin % 1 civarı azaldığını gösteriyor. Suriye, Ukrayna ve Libya’daki çatışmalara, Fransa ve Tunus’taki terör saldırıları ile bunun yanı sıra Amerika’daki sivil kargaşalar eklendi. Yunanistan’da kargaşadan ziyade, alınan tasarruf önlemleri kamu hizmetlerin zorlaştırdı. 2014 sıralamasıyla karşılaştırıldığında, en keskin düşüşü yaşayan Kiev, şu anda en zor yaşanabilir 10 şehirden birine dahil oldu.

Economist İstihbarat Birimi, en yaşanabilir şehirlerin ‘’ düşük nüfus yoğunluğuna bağlı olarak, orta ölçekli zengin ülkelerde ‘’ yer aldığını açıkladı. Bu da Londra ve New York gibi mega kentlerin neden sıralamada geride olduğunu, Melbourne’un ise konumunu nasıl koruduğunu açıklıyor.

Bu arada Economist İstihbarat Birimi tarafından yılda iki kere yapılan geçim endeksi raporuna göre, dünyanın en pahalı on şehri Avustralya, Asya ve Batı Avrupa’da bulunuyor. Singapur, zirvedeki yerini koruyor, düşük enflasyon ve yen devalüasyonu ise Tokyo ve Osaka’yı sırasıyla 11. Ve 16. Sıralara yerleşirdi. Seul, beş yıl önce 50. Sıradayken, 2014 yılı sonunda 9. Sıraya yükseldi. Asya kıtası ayrıca dünyanın en ucuz şehirlerine de ev sahipliği yapıyor. Karaçi ve Begalor, 133 şehir arasında en ucuz yer olma unvanını paylaşıyor. Altı en ucuz şehirden beşi Pakistan ve Hindistan’da yer alıyor. Karakas’ın ilk ondan son beşe düşüşü, araştırmada farklı bir döviz kuru kullanılmasından kaynaklanıyor. New York’ta ise hayat pahalılığı geçtiğimiz beş yılda % 23 civarında arttı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here