Düşük Tansiyon

Photo of author

By Bilgio.Net

Tıbbi literatürde hipotansiyon olarak nitelenen düşük tansiyon, damarlardaki kan basıncının normalden düşük olması halidir. Aniden düşmesi veya son birkaç günde düşük seyretmesi bir sağlık sorununun yaşandığına işaret eder.

Bazı insanların tansiyonları ise normalde hep düşüktür ve bir şikayeti olmadan yaşamını sürdürürler. Tansiyon düşmesi baş dönmesi, gözlerin kararması, benzin sararması ve bitkinlik şeklinde şikayetlere neden olur.

Herhangi bir sağlık sorunu veya hastalığa bağlı olmadan da tansiyon düşebilir. Mesela öğünlerin arasının uzun olması, uzun süre ağzına bir şey koymamak tansiyonu düşürür.

Tansiyon düşüklüğüne yol açan hastalıklar da vardır. Mesela bazı vitaminlerin eksik alınması, kalp ile ilgili rahatsızlıklar, vücudun susuz kalması tansiyonu düşüren faktörlerdir. Hamileliğe bağlı olarak da tansiyon düşmesi yaşanabilir. Tansiyonda ciddi düşüklük tedavi gerektiren bir sorundur.

Düşük Tansiyon Nedir

Tansiyonun normal değerleri büyük 12 ile küçük 8 şeklindedir. Eğer bu değerler 9 a 6 ve daha altı olmuşsa tansiyon düşmüş demektir. Esasen tansiyonun olması gereken değerleri kişinin yaşına ve yapısına göre değişir. Mesela bazıları için normal değerler 11 e 7 şeklindedir. Bebeklerin tansiyonu da büyük kişilere göre daha düşüktür. Yaşlı ve kalp sorunları yaşayan kimselerin tansiyonu 14/9 veya 13/9 normalinde seyreder. Tansiyonu hep bu seviyede olan bir kişinin tansiyonu 11 e 7 olmuşsa tansiyonu düşmüş demektir.

Kabul edilebilir tansiyon değerleri 120 / 80’dir. Şayet tansiyon ölçüldüğünde 90 / 60 çıkmışsa bu durumda büyük tansiyon 9 küçük tansiyon 6 olarak değerlendirilir ve tansiyon kabul edilebilir değerlerin altına düşmüştür. Tansiyon ölçümü yapıldığında tansiyon düşük çıkmışsa mutlaka bir sağlık sorunu varlığının belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü bazı kişiler düşük tansiyon değerleri ile sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedir. Tansiyon düşüklüğü eğer bayılma, kalp atışlarında artış, kansızlık gibi şikayetlere yol açıyorsa mutlaka tedbir alınmalıdır.

Tansiyon düşmesinin vücuda verdiği zararlar dokulara yeteri kadar oksijen gitmemesine bağlı olarak bilinç kaybı, bayılma, şok ve nadiren felç olarak sayılabilir.

Düşük Tansiyon Türleri

Ortostatik Hipotansiyon: Tansiyonun sık sık düşmesi ve buna bağlı olarak anormal bir durum olmasa bile baygınlık, göz kararması veya sersemlik şikayetleri meydana getiren düşük tansiyon türüdür.

Nörolojik Hipotansiyon: Tansiyonun ani korku, vefat, kaza haberi alma gibi üzücü hadiseler, vücudun uzun süre ayakta kalması veya sürekli yorucu aktiviteleri gibi fiziksel veya duygusal nedenlerle düşmesidir. Tansiyon düşünce bilinç kaybı, bayılma, baş dönmesi gibi şikayetler görülür.

 

Tansiyon Neden Düşer

Düşük tansiyona sıcak hava, stres, ya da uzun süre aç kalmak gibi etkenlerin yanı sıra, uzun saatler boyunca yatmak da geçici olarak tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Tansiyon düşüklüğü sersemlik hissine yol açıyorsa bu durum kullanılan ilaçlara ve susuz kalmaya bağlı olarak gerçekleşebilir.

Tansiyon kalp hastalıkları ve bu hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlar nedeniyle düşebilir. Antidepresan ve idrar söktürücü ilaçların yan etkileri arasında tansiyon düşmesi vardır.  Aç kalmak ve uzun süre yorucu iş yapmak çok sık rastlanan tansiyon düşürücü nedenlerdir.

Duygusal travmalar, negatif yönlü duygu yoğunlukları örneğin stres, kaygılı olma hali, üzüntü veya korku hissi tansiyonu düşürebilir. Parkinson ve diğer sinir sistemi hastalıkları, bazı enfeksiyonlar ve kansızlık da tansiyonu düşüren etkenlerdir.

Aşırı kan kaybı yaşanması, aşırı terleme veya başka sebeplerde vücudun susuz kalması, düzensiz beslenme diğer tansiyon düşürücü sebeplerdir. Ayrıca karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, vitamin eksikliği, hormonal bozukluklar tansiyonı düşürebilir. Hamilelikle beraber vücutta yaşanan değişiklikler sonucu da tansiyon düşebilir.

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir

Öncelikle tansiyonun neden düştüğünü hasta kendi tahmin edebilecek durumda olmalıdır. Genel olarak tuzlu ayran içmek düşük olan tansiyonu normal seviyesine getirecektir. Tuzlu kraker, muz, meyve suyu açlık ve susuzluğa bağlı düşük tansiyona iyi gelecektir. Düşük tansiyonun sebepleri daha ciddi ise doktor müdahalesi gerekir.

“Düşük Tansiyon” üzerine bir yorum

  1. Tansiyon kalbin pompalamış olduğu kanın damarlara uyguladığı basınçtır. Vücudumuzdaki bu basınç sabit değildir gün içerisinde farklılık göstermektedir. Kanın damarlara hızlı bir şekilde pompalanması tansiyonu arttırırken, zayıf bir şekilde pompalanması tansiyon düşüklüğüne (hipotansiyon) neden olur.

    Yanıtla

Yorum yapın