E-Fatura Nedir? e-Fatura Ne Değildir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kurum ve kuruluşlar için pek çok faydası bulunan e-Fatura, hem zamandan hem de paradan tasarruf etmek için etkili bir yöntemdir. E-Fatura ile faturalandırma süreçlerini hızlandırabilir, muhasebe programlarına ihtiyaç duymadan faturalandırma işlemlerini gerçekleştirebilir ve süreci daha hızlı yönetebilirsiniz. Peki son zamanların en çok merak edilen e-Fatura sistemi nedir?

E-Fatura nedir?

Ülkemizde 05.03.2010 tarihinde yayınlanan 397 sıra no.lu VUK tebliği doğrultusunda kullanılmaya başlanan e-Fatura uygulaması, kurum kuruluşların faturaları elektronik ortamda hazırlayarak, paylaşmasına, arşivlemesine ve düzenlemesini sağlayan sistemdir. E-Fatura uygulamasının veri format ve standartları Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanmaktadır. E-Fatura yeni bir belge türü olmayıp, uzun yıllardır kullanılmakta ve kağıt fatura gibi hukuki niteliğe sahiptir. Gelir İdare Başkanlığı tarafından yönetilen e-Fatura uygulamasının temel amacı, faturalandırma sistemini tek format ve standarda getirmektir. Bu sayede alıcı ve satıcı arasında güven, zaman ve maliyet tasarrufu sağlanmaktadır. Uzun yıllardır hayatımızda olan e-fatura kullanıcısı olmak için pek çok sebep vardır.

 

Özellikle zamandan ve paradan tasarruf etmenin yanı sıra çevre dostu bir sistem olmasıyla da dikkat çekmektedir. Kurumsal işletmelerde ön muhasebe programı bilmeden de faturalandırma sürecini sistematik olarak takip etmek konusunda faydalı olan e-Fatura, her geçen gün yayılan bir sistemdir. E-Fatura uygulamasından faydalanmak isteyen firmalar, üç yöntemden birini seçerek bu sisteme geçebilirler. E-Faturaya geçiş aşamasında tercih edilecek yöntem, başvuru sürecinin nasıl ilerleyeceğini etkileyecek belirleyen bir etkendir. E-Faturaya başvurmak için, özel entegrasyon yöntemi, GİB sistemine entegre yöntemi ve GİB portal yöntemi gibi başvuru seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Başvuru yöntemlerinin belirlediği başvuru şartlarını yerine getirerek kolayla bu sisteme geçebilirsiniz.

E-Fatura’ya Geçmenin Faydaları Nelerdir?

 

  • E-Fatura uygulamasından faydalan firmalar için maliyet minimuma düşeceği gibi zamandan tasarruf etmeleri sağlanır.
  • Tahsilat sürecinin kısaltabilir ve nakit akışını hızla kontrol altına alabilirsiniz.
  • Sayıca fazla fatura arasında kaybolmaktansa süreci daha pratik hale getirebilirsiniz.
  • E-Fatura uygulamasını tercih eden firmaların muhasebecileriyle çalışması daha kolay bir hal alır ve evraklarla zaman kaybetmek zorunda kalmazlar.
  • E-Faturanın faydalarından en önemlilerinden bir diğeri ise çevre dostu olmasıdır. Kağıt ve enerji yapmamak için e-Fatura, bu anlamda önemli bir sistemdir.

 

Yorum yapın