Eğir Otu Nedir? İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Eğir Otu Nedir? İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Eğir Otunun İngilizce Adı : Sweet Flag

Eğir Otunun Bilimsel Adı : Acorus calamus

Eğir Otu Nedir?

Kokulu yaprakları ve yumruları geleneksel olarak tıbbi maksatlı ve koku imalinde kullanılmıştır. Kurutulmuş yumrunun tozu tarçın, zencefil ve küçük Hindistan cevizi yerine kullanılmaktadır.

Latince ismi ‘’ acorus’’ gözbebeği, ‘’ calamus ‘’ ise bitki sapı manasına gelmektedir. Eğir birçok kültürde binlerce yıl ticari bir değer sahip olmuştur. Uçucu yağı parfüm endüstrisinde ve pipo tütününde kullanılmaktadır. Kristalize halde yenilen şekline ‘’ Alman zencefili ‘’ denir. Absinte, bazı alkolik içkilere ve şaraba katılır. Yaprakları, gövdesi ve kökleri Çin ve Hint tıbbında çok uzun süreden beri kullanılmaktadır.

Eğir Otunun İçerdiği Bileşikler Nelerdir?

Beta aşaron, alfa aşaron, öjenol, bullatantriyol, toykilatriyol, treo-1’, 2-dihidroksiaşaron, eritro, 2’-dihidroksiaşaron, (+)-de-4’-O-metilödesmin, (+) – de-4’-0- metilmagnolin, (+)-ödesmin, (+)-magnolin ve beta – sitosterol içerir.

Eğir Otunun Faydaları ve Etkileri Nelerdir?

Modern tıpta sakinleştirici, idrar getirici, bağırsak çalıştırıcı ve gaz giderici olarak kullanılır. Kök ve yaprakları antioksidan, mikrop öldürücü ve böcek kovucu özelliklere sahiptir. Bilimsel çalışmalar eğirin inmeye ve sıçanlarda kimyasal olarak, özellikle karilamid ile oluşturulan sinir harabiyetine karşı koruyucu olduğu saptanmıştır. Yağındaki beta aşaronun yağ hücrelerinin büyümesini önlediği gösterilmiştir.

Eğir Otunun Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1968’de, beta aşaronun uzun süreli kullanımının tümör geliştirme riski nedeniyle, eğirin gıda katkı maddesi olarak ve ilaçlarda kullanılması yasaklanmıştır. Hayvanlardaki bu etkinin insanlar için geçerli olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Beta aşaron prokarsinojendir fakat karaciğere zehirli etkisi bilinmemektedir. Buna rağmen kullanımında dikkatli olunması önerilmektedir.

Yorum yapın