Efedra Bitkisi Nedir? İçerdiği Maddeler, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Efedra Bitkisi Nedir? İçerdiği Maddeler, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Efedra Bitkisinin İngilizce Adı : Ephedra

Efedra Bitkisinin Bilimsel Adı : Ephedra Sinica

Efedra Bitkisi Nedir?

Çok eski zamanlardan beri kullanılan bir bitkidir. Çin klasik bitki kayıtlarında efedranın tıbbi değeri yanı sıra istenmeyen etkileri de olabileceği kayıtlıdır. Çin’in bitki kökü ilacı ‘’ ma-huang ‘’ efedra türlerini içeren kilo verdirici ve enerji arttırıcı bir ajan olarak kullanılmaktadır.

Efedra Bitkisinin Aktif Maddesi Nedir?

Bilinen aktif maddesi efedrin, südoefedrin, metil efedrin, 6 metoksikinurenik asittir. Yeni saptanan naftalen türevi metilen dioksinaftalen karboksilik asit ve fenil imido propanol isimli alkaloid maddeler de içermektedir.

Efedra Bitkisinin Faydaları ve Etkileri Nelerdir?

Eferin kalp atım hızını artırır. Efedrin bronşları ve solunum yollarını açar, kan basıncını arttırır, terlemeyi uyarır, ateşi düşürür. Merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. Hipotalausa etkiyle iştah açıcıdır. Südoefedrin efedrin tersine kan basıncını ve kalp atım hızını yavaşlatarak efedrinin bazı toksik etkilerini dengeler.

Mikrop ( gram negatif ve gram pozitif bakteri ) ve mantar öldürücü, açlık kan şekerini düşürücü, kilo alımını önleyici, HDL-kolesterol düzeylerini iyileştirici, kompleman aktivasyonu baskılayarak yangıyı düşürücü etkilere sahiptir.

Astım, soğuk algınlığı ve grip semptromlarını tedavide kullanılır.

Efedra Bitkisinin Zararları ve Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Amarikan Gıda bve İlaç Uygulamaları Bürosu (FDA) 2004 yılında kardiyak aritmi, nöbet, inme ve ani ölüm gibi zehirli etkileri nedeniyle ephedranın diyet takviye maddesi olarak kullanımını yasaklanmıştır. Efedra guara kombinasyonunun yemek sonrası kan şekerini arttırıp, kan potasyum düzeylerini düşürdüğü bildirilmiştir. Efedranın ağızdan alınması otonom sinir sistemini, sempatik aktiviteyi attırıp, parasempatik aktiviteyi bozarak etkiler. Koroner anevrizma ve pıhtılaşmada artışa neden olur. Karaciğer hasarına neden olabilmektedir. Ma-huang kullanan bir vakada görülen karaciğer enzimlerinde artış ve sarılıkla seyreden akut karaciğer iltihabı ilacı bıraktıktan 4 ay sonra normale dönmüştür.

Yorum yapın