Elektrikli motora araba aküsü olur mu

Photo of author

By Bilgio.Net

Elektrikli motorlar günümüzde giderek kullanımı atan araçlardan birisidir. Çocuklar, gençler ve bazen de iş yeri sahipleri bu tip motorları tercih ediyorlar. Bu konuda kullanıcılar rahat etse de diğer insanlar ses çıkmaması nedeniyle tehlikeli olduklarını düşünüyorlar. Ancak kullanımı sürekli olarak artıyor. Bu tip araçlarda enerji akü tarafından sağlanarak gerekli bir süre boyunca kullanımına müsaade edilmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise akünün şarj süresine dikkat etmektir. Hem devamlı şarj edilmesi hem de akünün küçük olması nedeniyle bu tip araçlar içine koyulan aküler sürekli olarak kullanım imkânı sunmuyor.

Birçok kullanıcı aküyü değiştirerek arabalarda kullanılan daha büyük aküyü taksak daha kullanışlı olmaz mı diye merak etmektedir. Ancak teknik bilgiye sahip olan insan sayısı az olduğu için net bir bilgiye ulaşmak her zaman mümkün olmuyor. Kimine göre takılsa bir sorun olmaz daha iyi bir şekilde kullanma imkanı sunulsa da kimilerine göre bu işlem çok da mümkün değildir. Elektrikli motorlarda kullanılan aküler 12V 20 amper gücünde olurken araçlarda kullanılan aküler bildiğiniz gibi daha güçlüdür ve büyük bir güç üretmek için kullanırlar. Aslında bu iki araç içinde kullanılan akülerin iç yapılarının aynı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kimyasal yapıları itibariyle doğru şekilde kullanmak önemlidir.

Ancak yapıları aynı olsa da unutulmaması gereken en önemli nokta kullanım amaçları olacaktır. Elektrikli bisiklet aküleri derin deşarja uygun olarak üretilmektedir. Araba akülerin ise marş aküsüdür. Starter olarak isimlendirilen bu akülerin elektrikli motorlara takılmasında bir sorun olmaması genelde tahmin edilen bir durumdur. Ancak akım kuvveti ve üretim amacı nedeniyle bazı uzman kişiler tarafından 10 defa deşarj olduktan sonra büyük ihtimal ile akü iptal olacaktır. Tabi tercih etmek tamamıyla kullanıcıya kalmış bir durum olsa da öncelikle bir uzmana danışmak her zaman daha mantıklı bir tercih yapmanıza yardımcı olacaktır.

Araba aküleri anlık olarak güç sağlamak için üretilmektedir. Starter olarak isimlendirilmeleri bundandır. Bu nedenle içerisinde yer alan kurşun levhalar incedir. Bu da sürekli şarj edilmeleri halinde kısa sürede kullanılmaz hale gelecektir. Elektrikli bisikletlerde ise akülerin amacı şarj tutmak olduğu için kurşun levhalar daha kalın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu da akünün şarj tutmasına yardımcı olur. Bu tutulan şarj bisiklet kullanım süresine göre devamlı olarak tüketilmektedir. Ancak araba akülerinde amaç ilk çalıştığı anda enerji sağlamak devamında ise stabil duruma geçmektedir.

Kimi deneyim sahiplerine göre bir sorun yaşanmadan kullanılabilir ancak mantık çerçevesinde bakıldığında bir kullanım süresi mutlaka olacaktır. Araba akülerinin daha büyük olması küçük elektrikli bisikletler de daha uzun bir kullanım süresi kullanımına imkan sağlayacağı düşünülebilir. Ama hiçbir zaman unutulmaması gereken detay iki akünün de üretim amacının farklı olduğudur.

Yorum yapın