İslamda doğum lekesi var mı

Photo of author

By Bilgio.Net

Tıbbın nedenini henüz açıklayamadığı konulardan birisi de yenidoğan bebeklerde görülen doğum lekeleridir. Halk arasında doğum lekeleri ile alakalı birçok efsane ve anlatılan çok sayıda hikaye vardır. Reenkarnasyon ile bu mevzuyu ilişkilendirenler de bulunmaktadır.

Bu makalemizde doğum lekelerinin İslami açıdan değerlendireceğiz. Dinimizde bunun bir açıklaması var mıdır, Kuranda, sünnette bilgi verilmiş midir genel olarak bilgi vereceğiz.

Doğum lekesi nedir ?

Yenidoğan bebeklerde genellikle kılcal damar veya deriye rengini veren melanosit pigmenti kaynaklı lekelerdir. Kılcal damarların bir bölgede aşırı birikmesiyle çilek lekesi denilen doğum lekesi oluşur.

Kılcal damarlarını kontrol eden sinirlerin hasar görmesi neticesinde “Porto şarabı” olarak adlandırılan doğum lekesi oluşur.

Bunlardan başka “Sütlü kahve”,”Et beni”, “Moğol lekeleri”,”Leylek ısırığı”,”Saçta beyaz leke” gibi isimlerle adlandırılan doğum lekeleri vardır. Doğum lekeleri bir süre sonra kendiliğinden geçeceği gibi kalıcı olabilir. Kalıcı doğum lekeleri kansere veya tümöre dönüşebilir bu nedenle doktora gitmek gerekir. Bazı doğum lekeleri lazer tedavisiyle silinmektedir.

Doğum lekeleri neden olur ?

Uzmanlar doğum lekelerinin niye meydana geldiğine kesin bir açıklama getirememekle birlikte bu konuda birkaç tahmin ileri sürülmüştür. Hamilelik döneminde plesantanın embriyoya etki ettiği ve doğum lekelerinin buna bağlı geliştiğini düşünenler vardır. Bazıları da plesantanın ürettiği bazı proteinler nedeniyle bunların oluştuğunu söylemektedir.

Doğum lekesi efsaneleri

Halk arasında doğum lekelerinin şu nedenlerle oluştuğuna dair efsaneler vardır:

Hamileyken bir şey canı çekmiş, yiyemeyince o gıdaya benzer doğum lekesi olmuş,

Hamileyken ciğer yemiş (veya çilek yemiş) elini yıkamadan bir yerine sürmüş, bebeğin orasında leke olmuş,

Hamileyken birinin malını izinsiz almış, aldığı nesneye benzer iz oluşmuş,

Bunların ne bilimsel ne de dini bir açıklaması olmadığı açıktır. Ama bu konuda çok sayıda söylenti vardır.

Doğum lekeleri bir önceki hayatınızda vücudun hangi kısmından öldürüldüğünü gösterir mi ?

Reenkarnasyoncular da  “Doğum lekeleri bir önceki hayatınızda vücudun hangi kısmından öldürüldüğünü gösterir” şeklinde bir efsane yaymaktadırlar. Bizim dinimizde reenkarnasyon yoktur, dolayısıyla böyle bir şey de imkansızdır.

İslamda doğum lekesi

İnsanımız bebekteki doğum lekesinden ibretlik hikayeler ve efsaneler üretmiştir. Kişiye yaptığı yanlış bir şey doğum lekesi ile hatırlatılıyor gibi bir algı oluşturulmaktadır. Fakat ne Kuran’da ne de sünnette doğum lekesiyle ilgili açıklayıcı bir bilgi bulunmamaktadır.

Nazar konusunda Peygamberimizin (SAS) hadisleri vardır ama “doğum lekesi şu yüzdendir” şeklinde bir söz söylememiştir.

Bebeğinde doğum lekesi olmasını istemeyen ve bundan dolayı endişelen kişilerin Felak ve Nas surelerini okumaları iyi olur. Çünkü şeytanın vesvesesinden, kaynağı bilinmeyen tehlikelerden, kıskanç kişilerden, nazardan ve üç harflilerden korunmak için bu surelerin okunması tavsiye edilmektedir.

Yorum yapın