Emzik ya da Mama Kabı-Kaşığı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Photo of author

By Bilgio.Net

Bebekler huysuzlandığında, uykusu geldiğinde ya da ağladığında anneler tarafından kurtarıcı olarak görülen emzikler, bebeğin içgüdüsel reflekslerini tatmin etmektedir. Bebeğin emme ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan emzikler bebeğin güvende hissetmesine de olanak sağlamaktadır. Peki emzik tercihi yaparken anne adayları nelere dikkat etmelidir? Bebeklerin ek gıda sürecine geçtiklerinde annelerin en büyük yardımcısı olan mamacup ve kaşıkları yemek saatlerinin eğlenceli hale gelmesini sağlamaktadır. Ek gıda süreci hem anne hem de bebek için oldukça zor ve sabır gerektiren bir süreç olarak bilinmektedir. Oldukça stresli bu süreçte tercih edilen hangi ürünler anne adaylarının bir nebzede olsa rahatlamasına olanak sağlamaktadır? Bu sorulara lalumierebebemaison.com kurucusu Meryem Eda Ünlü, şu şekilde cevap vermektedir:

Emzik, Mamacup ve Mama Kaşığı Çeşitleri ve Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ne kadar basit bir tercihmiş gibi görünse de doğru emzik seçimi oldukça önemli bir husus olmaktadır. Emzik çeşitleri emzik ucunu oluşturan malzeme ve şekle göre değişiklik göstermektedir. Emzik çeşitlerinde en çok kullanılan malzeme silikon ve kauçuktur. Bebeklerde emzik tercihi yapılırken bebeğin yaş aralığı ve dişinin çıkıp çıkmaması oldukça önemli bir husus kabul edilmektedir. Henüz dişleri çıkmamış bebekler için silikon emzik tercih etmek doğru bir karar olmaktadır.

Bebeğin ağız kısmını zorlamayan esnek yapıda ve hafif olmaları bebeklerin oldukça hoşuna gitmesini sağlamaktadır. Ayrıca damaklı emzikler ise bebeğe anne memesini andırdığı için bebeğin kolayca emziği kabullenmesini sağlamaktadır. Diş çıkarma döneminde olan bebekler için ise diş çıkarırken ağız yapısını etkilemeyecek kauçuk emzikler tercih edilmelidir. Dayanıklı olmaları sebebiyle diş çıkarma döneminde bebekte oluşan kaşıma refleksine karşı oldukça rahatlatıcı olmaktadır.

Anneler için bebeklerinin ek gıda dönemleri oldukça önemli bir dönem olarak kabul edilmektedir. Bebeklerin yemeklerini özgürce yemelerine ve birey hissi yaşamalarına olanak sağlayan mama kaşıkları silikon ya da polipropilen malzemeden üretilmektedir. Esnek ve yumuşak yapısı ile silikon kaşıklar en çok tercih edilen ürünler arasında gösterilmektedir. Bebekler atma fırlatma gibi davranışlar ile dünyayı keşfetmeyi sevdiklerinden silikon kaşıkların kolay deforme olmaması annelere kullanım avantajı sağlamaktadır. Daha büyük bebekler için ise sert yapıda olan polipropilen malzemeden üretilmiş kaşıkların tercihi doğru olmaktadır.

Mama kaşığı alırken ürünlerin zararlı kimyasal içermediğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Dökülmeyi önlemesi ve pratik olması açısından anneler arasında son dönemlerde popüler olan Mamacup atıştırmalık kaplar anne adaylarının kurtarıcısı olmaktadır. Ürün üzerindeki tutma sap sayesinde bebek ürünü kolay kavrayabilmektedir. Ergonomik yapısı sayesinde her yere taşınabilmektedir. Mamacup satın alırken kaliteli ve sağlıklı malzemelerden üretilmiş ürünler tercih edilmelidir.

Yorum yapın